Reklam Abone Destek Knye Ana Sayfam Yap Favorilere Ekle letiim
 Abone Ol  |  ifre Hatrlat
 
 
     

SLOPݒDE PARAMEDKTEN RNEK DAVRANI

rnakn Silopi Devlet Hastanesinde alan salk personeli Metin Nas, sosyal medya zerinde toplad kitaplar hastane servislerine yaptrd kitaplklara yerletirerek rnek bir davran sergiledi.

5 Haziran 2018  
 
silopide-paramedikten-ornek-davranis
 

rnak’n Silopi Devlet Hastanesinde çalan salk personeli Metin Nas, sosyal medya üzerinde toplad kitaplar hastane servislerine yaptrd kitaplklara yerletirerek örnek bir davran sergiledi.

Silopi Devlet Hastanesinde Paramedik olarak görev yapan Metin Nas sosyal medya üzerinden kitap toplamaya kampanyas balatt. Kampanyaya ülkenin bir çok farkl ehrinden yaklak 7 bin adet kitap gönderildi. Paramedik Metin Nas toplad kitaplarn ilçe devlet hastanesine yerletirmek için giriimlerde bulundu. Silopi Devlet Hastanesinin çocuk hastalklar, dahiliye, radyoloji ve doumhane servisleri önündeki hasta bekleme bölümlerine 4 adet kitap raf yaptran Nas, toplad kitaplardan bir ksmn buralara yerletirdi. Servislerde bekleyen hasta yaknlarnn bekledikleri süre boyunca kitap okuyarak sklmadan vakit geçirmelerini hedefleyen Nas, kalan dier kitaplar ile rnak ve dier ilçelerindeki hastanelere de ayn ekilde kitap raflar yaptrmak istiyor. rnak’n Cizre ilçesinden gelerek doumhane ünitesi önünde bekleyen hasta yakn Mahfuz Altun hasta beklerken kitap okuyarak zaman geçiriyor. Altun, “bu organizasyon çok güzel oldu. Yapanlardan Allah raz olsun. Gerçekten hastane gibi bir yerde böyle bir çalmann yaplmas güzel olmu. Bu ekilde hastamz beklerken kitap okumu oluyoruz. Okumak güzel çok güzel” dedi.

Salk personeli Paramedik Metin Nas ise unlar söyledi:

“Kitaplarmz getirdik Silopi devlet hastanesinde raflarmza yerletirdik. Kitaplar Türkiye’nin her bir yerinden geldi bizlere. Kitaplar gönüllü bir ekilde topladk. Türkiye’nin dört bir yanndan kitaplar geldi. Kitaplarn arasna küçük güzel notlar koymulard, bize gönderen baçlar. Kitaplarmz Silopi Devlet Hastanesinde raflar yaparak hastalar beklerken ve hastalarn hastalar bekledii süre boyunca kitap okusunlar diye böyle bir düüncemiz vard. Bu düünceyi de gerçekletirmek istedik ve hastane müdürümüz ile görütük. Onlarda çok olumlu yaklatlar”

Paramedik Nedir Ne i yapar  Görevleri Nelerdir

Ani gelien ve hayat tehdit eden acil tbbi durumlarda , aldklar eitim, bilgi beceri donanmlar ve tecrübeleri ile hastane öncesinde olay yerinde balayarak ,hastann / yaralnn durumunun kötülemesini önlemek yada tedavi etmek amacyla Salk bakanl tarafndan belirlenen Sv ve ilaçlar hastaneye ulaana kadar uygulayan Salk Profesyonellerine Paramedik diyoruz. Bir Paramedik olmak istiyorsanz Türkiyede Paramedik Eitimi adl yazmz kesinlikle okumalsnz.

Paramedik Bölümleri

Hastane öncesi acil tp alannda görev yapan paramedikler ne yazk ki ülkemizde ki deneme yanlma eitim sistemi yüzünden içerii ayn ama ismi farkl bir çok bölümden mezun olarak mesleine kavumulardr. imdiye kadar paramedik mezun veren bölümler ise ;

lk ve Acil Yardm.Acil Bakm Teknikerlii.Acil Yardm Teknikerlii.Acil Yardm.Ambulans ve Acil Bakm Teknikerlii.Ambulans ve Acil Bakm ‘ dr.

 Bu bölümlerin verdii eitim içerikleri birbirine yaklak ve mezunlarnn görev tanmlarnn da ayn olmasna ramen nedendir bilinmez geçtiimiz 20 ylda defalarca isimleri deierek örenci kabul etmilerdir.  uan ise bu bölümler arasnda ilk ve acil yardm bölümü aktif olarak örenci kabul edip mezun vermektedir.

lk ve acil yardm bölümü okuyarak Hastane öncesi acil tp alannda çalarak hayat kurtarmak gibi bir plannz var ise bölüme girmenin baz kriterleri olduunu bilmeniz gerekmektedir. Bu kriterlerden bir tanesi ve hatta en önemlisi Boy kilo snr. Yani boyunuz ve kilonuz belirlenen snrlar içerisinde deil ise , snav puannz ne kadar iyi olsa da , hayat kurtarmak tek amacnz olsada bu bölüme girmenize izin verilmiyor. Hastane öncesi acil tp alannda görevli personellerin sadece hasta tayaca düünülerek koyulmu gibi görünen bu kural malesef hala geçerli. Bu kural koyan yetkililerin En Güçlü türk olarak bilinen Naim Süleymanolunun 1.47 cm lik boyundan haberi yok sanrm. Bu kural nedeniyle bir çok hayat kurtarmaya hevesli arkadamz bölüme girememitir. lk ve acil yardm bölümünün bulunduu üniversiteleri örenmek için ilgili yazmz okuyabilirsiniz.

Paramedik Görev Yetki ve Sorumluluklar

lk ve Acil yardm teknikerleri 112 acil yardm ambulanslar ve hasta nakil ambulanslarnda ekip sorumlusu pozisyonunda görev yapmaktadr.  Bu nedenle ekip deki ileyi den , hasta muayene ve müdahalesine  kadar bir çok konuda sorumludur. Bakanlk tarafndan uygulayaca müdahaleler ile ilgili bir çok protokol hazrlanmtr. Bu protokoller ve yetkileri çerçevesinde hastaya ilk acil muayene ve müdahaleyi gerçekletirir.

lk ve Acil Yardm Bölümünden Mezun Olanlarn Çalma Alanlar

lk ve acil yardm programndan mezun oldukdan sonra özel kurumlarda , özel hastanelerde, salk kabinlerinde, revirlerde, özel ambulans firmalarnda görev yapabilirsiniz.

Devlet kurumlarnda ise ilk ve acil yardm bölümünden mezun olduktan sonra Önlisans Kpss snav sonucunuza göre atamanz yaplr. Bu atama ile 112 acil yardm ve nakil ambulanslarnda Ekip sorumlusu olarak yada hastane acil servislerde yardmc salk personeli olarak görev alabilirsiniz.

 

 
 
 
 
Yorumlar Yorum Yaz   Tm Yorumlar Gr
 
 
  DER HABERLER
 
 
 
 
Bu haberi payla

 

 •  

 •  
      
   
   

   
   
   
   
  Copyright CZREM GAZETES VE MATBAACILIK
   
  Foto Galeri  |   Video Galeri  |   Yazarlar

  Knye  |   Yeni yelik  |   letiim

  Rss ile Takip Et!   Twitter'da Takip Et!   Facebook'ta Takip Et!
  Sitene Ekle   E-Posta ile Takip Et!      
  Sitemizde yaynlanan haberlerin telif haklar cizremgazetesi Gazetesi'ne aittir,kaynak gsterilse dahi cizremgazetesi Gazetesi'nin bilgisi dnda kullanlamaz...
  GNDEM  |   RESM LANLAR  |   DUYURULAR  |   ETM  |   EKONOM  |   SALIK  |   SPOR  |   YEREL  |   BLGE  |   KLTR VE SANAT  |