Reklam Abone Destek Knye Ana Sayfam Yap Favorilere Ekle letiim
 Abone Ol  |  ifre Hatrlat
 
 
     

Bakan Kurum: ukur Terrnde Canlarn Veren ehitlerimizin Olduu Alanlar Gezdik

evre ve ehircilik Bakan Murat Kurum, yeni kabinenin ilk Bakan olarak Diyarbakr ziyaret etti. Bakan Kurum, Diyarbakrda iki tane Millet Bahesinin yaplaca mjdesini vererek, Diyarbakr' bir turizm, tarih, kltr ehri olduu tm insanmzn tm blgenin geldii, gezdii, elendii dinlendii bir alan haline getirmemiz gerekiyor dedi.

24 Temmuz 2018  
 
bakan-kurum:-cukur-terorunde-canlarini-veren-sehitlerimizin-oldugu-alanlari-gezdik---
 

Çevre ve ehircilik Bakan Murat Kurum, yeni kabinenin ilk Bakan olarak Diyarbakr’ ziyaret etti. Bakan Kurum, Diyarbakr’da iki tane Millet Bahçesinin yaplaca müjdesini vererek, “Diyarbakr' bir turizm, tarih, kültür ehri olduu tüm insanmzn tüm bölgenin geldii, gezdii, elendii dinlendii bir alan haline getirmemiz gerekiyor” dedi.  

  Çeitli temaslarda bulunmak üzere kente gelen Bakan Kurum, beraberinde Diyarbakr Valisi Hasan Basri Güzelolu, Büyükehir Belediye Bakan Vekili Cumali Atilla ile birlikte ilk önce Dicle Vadisi rekreasyon alann gezerek yetkililerden bilgi ald. Daha sonra Sur ilçesinde terörden zarar gören bölgedeki inaat çalmalarn, Kurunlu Camisi ve Ali Paa Mahallesinde kentsel dönüüm çalmalarn gezen Bakan Kurum, vatandalarla bir araya gelip esnafla sohbet etti. Dört Ayakl Minare ve eyh Mutahhar Camisini de gezen Bakan Kurum, daha sonra çkale'de bulunan valilik makamnda kaymakam ve belediye bakan vekilleri ile bir araya geldi.

 

  “Bize düen maduriyeti en aza indirip çalmalar hzlandrmak”

  Burada bir konuma yapan Bakan Kurum, Anadolu'ya ilk ziyaretini Diyarbakr'a gerçekletirdiini söyledi. Cumhurbakanl Hükümet Sistemine geçile Bakanlklarna birkaç kuruluun daha eklendiini belirten Bakan Kurum, bu kurulularla birlikte daha güçlü, hzl karar alabilen ve hzl i yapabilen bir Bakanlk haline geldiklerini düündüünü kaydetti. Bakan Kurum, “Burada çukur teröründe canlarn veren ehitlerimizin olduu alanlar gezdik. lk defa geliyorum orada birçok ehit verdik birçok gazimiz var. Vatan topra adna ülke güvenlii adna mücadele ettiler. imdi bize düende u Çevre ve ehircilik Bakanl olarak burada insanlarn maduriyetini en aza indirecek çalmalar en hzl ekilde yapabilmek. Zaten bundan önce müthi bir çalma yaplm. Sokaklar caddeler sa olsun belediye bakanlarmz daha önceki Çevre ehircilik Bakanmz olsun TOK olsun üstüne düen her türlü vazifeyi yapm. Bizde bu kaldmz yerden aldmz emaneti daha da yukar çekme gayreti göstereceiz” diye konutu.

 

  “Alnacak kararlar yarndan itibaren uygulanacak”

  Buna ilikin yapacaklar toplantda alacaklar kararlar yarndan itibaren uygulamaya balayacaklarn vurgulayan Bakan Kurum, öyle devam etti:

  “Çok ksa zamanda burada yaplmas gereken neyse bunlar yapp Diyarbakr' bir turizm, tarih, kültür ehri olduu tüm insanmzn tüm bölgenin geldii, gezdii, elendii dinlendii bir alan haline getirmemiz gerekiyor. Bu stratejik açndan ve bu bölgenin beklentisi açsndan önemli biz de bakanlmz olarak üstümüze düen neyse onu yapacaz. nallah belediyemizin buradaki idarelerimizin önünü açmak noktasnda yaplmas gereken neyse vatandan milletin mutluluu için gereken neyse bakanlk olarak bunlar yapmaya geldik."

 

  “Bundan sonra konumayp i yapacaz”

  Konumalarnn ardndan kaymakam ve kayyumlarla bir araya gelip toplant yapan Bakan Kurum, daha sonra da toplantya ilikin basn bilgilendirdi. Bakan Kurum, unlar söyledi:

  “Valimizle, belediye bakanmzla, kaymakamlarmzla ehrimizi gezdik.  Projelerimizi gezdik, terörden zarar gören yerlerimizi inceledik. Burada da hem Bakanlmz personeli ile hem de ilgili yerel yönetimdeki yöneticilerimizle toplantlarmz yaptk. Burada terörden zarar gören, inaat devam eden yerlerde bir an önce ii bitirmeye yönelik yaplmas gereken neyse bir an önce yapp devletimizin gücünü kararlln en ksa zamanda burada inallah göstereceiz. Buna ilikin Bakanlk olarak biz alnmas gereken hizmetler ne ise bu hizmetleri yapacaz valiliimiz ve belediyemiz i birlii içerisinde. ehrimizin her noktasn, detayn düünerek yapmaya çalacaz. Zaten balamtk, süreç hzl bir ekilde gidiyordu ama kalan projelerle alakal, önce Sur’daki projelerimizi hzl bir ekilde hayata geçireceiz. Buradaki tescilli eserlerimizi bir an önce vatandalarmzn kullanmna açmaya çalacaz. Burada Kültür Bakanlmz, Vakflar Bölge Müdürlüümüz birçok tescilli eserimizin tadilatn, restorasyonunu yapm durumda. Kalann da biz yapacaz. Buradaki konutlar yerel mimariye uygun, buradaki malzemeleri kullanarak konutlarn tamamnn inaatn yapacaz. ki tane millet bahçesi yapacaz. Bunlardan biri eski stadmzn olduu yer, dieri de Dicle Vadisi, bu millet bahçelerinin yapm çalmalarna en ksa sürede balayacaz. Kayapnar’da da çalma balatyoruz, buray Diyarbakr'n gelecei vizyonu çerçevesinde az katl yaplama yapmay düünüyoruz. Diyarbakr’n potansiyel olarak güçlü bir ehir olduunu görüyoruz. Diyarbakr'da talep patlamas var. Bundan sonra konumayp i yapacaz.”

  Bakan Kurum, konumalarn ardndan yklan ve yerine Millet Bahçesi yaplacak olan eski stat alanna giderek incelemelerde bulundu.

 

 
 
 
 
Yorumlar Yorum Yaz   Tm Yorumlar Gr
 
 
  DER HABERLER
 
 
 
 
Bu haberi payla

 

 •  

 •  
      
   
   

   
   
   
   
  Copyright CZREM GAZETES VE MATBAACILIK
   
  Foto Galeri  |   Video Galeri  |   Yazarlar

  Knye  |   Yeni yelik  |   letiim

  Rss ile Takip Et!   Twitter'da Takip Et!   Facebook'ta Takip Et!
  Sitene Ekle   E-Posta ile Takip Et!      
  Sitemizde yaynlanan haberlerin telif haklar cizremgazetesi Gazetesi'ne aittir,kaynak gsterilse dahi cizremgazetesi Gazetesi'nin bilgisi dnda kullanlamaz...
  GNDEM  |   RESM LANLAR  |   DUYURULAR  |   ETM  |   EKONOM  |   SALIK  |   SPOR  |   YEREL  |   BLGE  |   KLTR VE SANAT  |