Reklam Abone Destek Knye Ana Sayfam Yap Favorilere Ekle letiim
 Abone Ol  |  ifre Hatrlat
 
 
     

Van Glnde Yer Alan Akdamar Adas Ayine Hazr

Van Glnde yer alan Akdamar Adas ve zerindeki Akdamar Kilisesi, yl aradan sonra 9 Eyll tarihinde yaplacak ayine hazr.

5 Eyll 2018  
 
van-golunde-yer-alan-akdamar-adasi-ayine-hazir---
 Van Gölü’nde yer alan Akdamar Adas ve üzerindeki Akdamar Kilisesi, üç yl aradan sonra 9 Eylül tarihinde yaplacak ayine hazr.  

  En son 2014 ylnda yaplan ve güvenlik gerekçesiyle üç yl ara verilen Ermeni ayini, 9 Eylül’de Akdamar Adas ve kilisesinde gerçekleecek. Gerek yurt içi gerekse yurt dndan gelecek olan misafirleri en iyi ekilde arlamak için Van Valilii öncülüünde kentteki ilgili tüm kurumlar tarafndan hummal bir çalma balatld. Ayin öncesi hazrlklarla ilgili açklamada bulunan Geva Belediye Bakan Sinan Hakan, üç yl aradan sonra tekrar ayin olaca için heyecanl olduklarn vurgulad. 9 Eylül’de gerçekleecek olan ayinin Van’n normalletiinin en güzel göstergelerinden biri olduunu ifade eden Bakan Hakan, “Bu sene çok heyecanlyz. u anda Van Valilii himayelerinde hummal bir çalma balatld. Van’daki bütün kurumlar olarak 9 Eylül’de güzel bir etkinlie imza atma adna, misafirlerimizin çok güzel duygularla buradan ayrlmas adna elimizden geleni yapyoruz. nallah geni katlml bir etkinlik olacak. imdiden bunun ayak izlerini görmek mümkün. Ayin karar alndktan sonra adaya gidi gelilerde ciddi art olduunu görüyoruz” dedi.

 

  Ayinden sonra ‘kardelik sofras’ kurulacak

  2014 ylnda bir ilki gerçekletirerek ayin için gelen misafirleri ilçe merkezinde arladklarnn altn çizen Hakan, “Geva Belediyesi olarak bu senede ehir merkezine misafirlerimizi alacaz. Ayinden sonra ehir merkezinde misafirlerimizle, halkmzla birlikte ‘kardelik sofras’ ad altnda yemek yiyeceiz. Ümit ediyorum bundan sonraki senelerde daha geni katlml, renkli görüntülerin de içinde olduu etkinliklere imza atm olacaz. Ben bütün dostlarmz bu etkinlie davet ediyorum. nallah 9 Eylül günü hem gelen misafirlerimiz içeride ibadetlerini yapm olacak hem de biz büyük bir devlet olmann verdii öz güvenle etkinlie ev sahiplii yapm olacaz” ifadelerini kulland.

  Van Valilii bünyesinde bir koordinasyon merkezi kurulduunu dile getiren Hakan, “lçe Kaymakammz shak Çnar bakanlnda bir koordinasyon ekibimiz var. Van’dan buraya geliler ve gidiler, teknelerle yaplacak olan geli gidiler, ilgili güvenlik önlemleri, belediyemizin yapaca iler olmak üzere bütün bunlarla ilgili bir koordinasyon merkezimiz var. nallah çok güzel, tatl, keyifli bir etkinlik olmu olacak” eklinde konutu.

  Akdamar Adas’nn Türkiye ve dünyaya açlan bir kap olduunu sözlerine ekleyen Hakan, öyle konutu:

  “Akdamar Adas’n çok önemsiyoruz. Tarihi itibariyle de bizim kendi medeniyetimizin bir eseridir. Kendi medeniyetimizden devraldmz kültürel bir mirasmz olarak buna bakyoruz. Büyük bir devlet olmann verdii özgüvenle de bu tarz etkinlikler bundan sonrada devam edecektir.”

  Akdamar Kilisesi’nde 3 yldr ayin yaplmamasnn çok üzücü olduunu ifade eden Ermeniler ise, bu yl yaplacak ayine büyük bir katlmn olacan ve ayini heyecanla beklediklerini söylediler. Yaplan hazrlklarn her anlamda yerinde olduunu dile getiren Ermeniler, Türk hükümetine teekkür ettiklerini ifade ettiler.

  

  “Akdamar Kilisesi’nde ettiim dualar kabul oldu”

  Yaklak 10 yl önce ilk defa geldii ayinde dualarnn kabul olduunu belirten Gaye Gevorgen adl Ermeni ise, “Bu bizim haç kilisemiz dünyada bir tanedir ve Van Gölü içindedir. Ermenistan’dan, yurt dndan gelenler çok olacak. Kimin ne hayalleri varsa burada gerçek oldu. Bende 10 yl önce ilk defa geldim. Burada hayal kurdum ve hayallerim gerçek oldu. u anda burada yayorum. Buradaki halk çok güzel. Korkmadan herkes gelebilir. Bu özel günü kimse kaçrmasn. Mum yaksn, dua etsin. Ben bu sene erken geldim. Çok güzel olmu. imdiden çok insan geliyor. Hepimiz heyecanla bekliyoruz. Uzun bir aradan sonra kilisede kutlamamz olacak” dedi. 
 
 
 
 
Yorumlar Yorum Yaz   Tm Yorumlar Gr
 
 
  DER HABERLER
 
 
 
 
Bu haberi payla

 

 •  

 •  
      
   
   

   
   
   
   
  Copyright CZREM GAZETES VE MATBAACILIK
   
  Foto Galeri  |   Video Galeri  |   Yazarlar

  Knye  |   Yeni yelik  |   letiim

  Rss ile Takip Et!   Twitter'da Takip Et!   Facebook'ta Takip Et!
  Sitene Ekle   E-Posta ile Takip Et!      
  Sitemizde yaynlanan haberlerin telif haklar cizremgazetesi Gazetesi'ne aittir,kaynak gsterilse dahi cizremgazetesi Gazetesi'nin bilgisi dnda kullanlamaz...
  GNDEM  |   RESM LANLAR  |   DUYURULAR  |   ETM  |   EKONOM  |   SALIK  |   SPOR  |   YEREL  |   BLGE  |   KLTR VE SANAT  |