Reklam Abone Destek Knye Ana Sayfam Yap Favorilere Ekle letiim
 Abone Ol  |  ifre Hatrlat
 
 
     

dilde Spor Ve Motivasyon" Konulu Eitimler Verildi

dil le Salk Mdrlnde grevli psikologlar tarafndan le Genlik ve Spor Mdrl nn yaz kursu sporlar kapsamnda ocuklara "Spor ve Motivasyon" konulu eitimler verildi.

20 Temmuz 2019  
 
idilde-spor-ve-motivasyon
 

dil lçe Salk Müdürlüünde görevli psikologlar tarafndan lçe Gençlik ve Spor Müdürlüü’ nün yaz kursu sporlar kapsamnda çocuklara "Spor ve Motivasyon" konulu eitimler verildi.

 Ayrca sporun çocuklar için teknoloji bamllyla aralarnda bir mesafe oluturduu vurgusu yaplm, buna istinaden çocuklara müdürlüümüz tarafndan tasarlanan ve üzerinde "Baml Olma, Özgür Kal" slogan bulunan anahtarlklar datld.

Egzersiz, fitness, kou, yüzme, bisiklet sürme, arlk kaldrma, pilates ve benzeri her türlü spor bizi daha salkl yapar. Fakat özellikle k aylarnda hareket etme isteimiz azalabilir. Souk günlerde yataktan kalkmak, uyanmak ve güzel bir sabah sporu yapmak zor gelebilir. Üeniriz. te bu zamanlarda yani egzersize ve her türlü harekete kar isteksiz olduumuz anlarda motivasyona ihtiyaç duyarz. Yaz sezonu kapda. imdi bu motivasyonu nasl salayabilecein konusunda sana yardmc olacak baz yöntemlerden söz edeceiz. Fitness ve egzersiz eitmenlerinin spor yapmaya motive olma konusundaki yöntemlerini yazdk bu yazmzda.

Bakasna sorumluluk ver; Egzersiz yapmaya hiç ama hiç istein yoksa birinin sana komut vermesi seni oturduun yerden kaldrabilir. Örnein fitness eitmeninin seni yönlendirmesi ve hareketleri yapmaya zorlamas iyi bir yöntem olabilir. Eitmenlerin çok etkili olma sebeplerinden biri senin egzersizi bir görev gibi görmeni salamalardr. Eitmenin yoksa bunu arkadandan, bir aile ferdinden ya da baka herhangi birinden isteyebilirsin. Böylece o seni egzersiz için zorladnda kendini bunu yapmaya mecbur hissedeceksin. Fitness eitmenleri özellikle kaçrlan egzersizlerin mutlaka yaplmasn öneriyorlar. Bunlar yaptktan sonra baz ödüller teklif ediyorlar.

Sen de motivasyonunu baka birinin zorlamasyla bir görev gibi alglayp yapabildiini düünüyorsan bu yöntemi uygulayabilirsin. Bunun etkili olmadn düünüyorsan dier yöntemlere göz at.

Basit Bir Deiiklikle Bala; Eer egzersiz yapma ve hareket etme alkanln yoksa elbette yeni bir alkanlk edinmek zor gelecektir. Belki de en zoru budur. Daha önce uzun bir dönem spor yapm birinin ksa bir aradan sonra ayn alkanlna geri dönmesi her zaman için daha kolaydr. Fakat hayatnda spora çok yer vermediysen çok fazla motivasyona ihtiyaç duyarsn. Bu yüzden spora birden arlk vermek yerine bunu daha ufak deiimlerle yapmak ve kendini yava yava buna altrmak en iyisidir. Bunun için fitness eitmenlerinin sunduu bir çözüm var. Öncelikle beynini spor yapmaya altrmalsn. Yani zihnini hareket alkanl kazanacan yönünde hazrlamalsn. Sonra bir haftalk yoga dersini deneyebilirsin. Bunu yapmak istemezsen haftada birkaç gün yürüyü ya da bisiklet sürme gibi sporlar yaparak alkanln kazanmaya ilk admn atabilirsin. Bu hareketler zamanda alkanla dönüecektir. Bunun en güzel yan spor yapma alkanlnn bir kez kazandktan sonra braklamamasdr. Çünkü egzersiz yaparken vücudunun her hücresine oksijenin ulatn ve rahatladn hissedersin. Bedenin ve kaslarn çaltkça kendini daha aktif hissedersin. Bunun, TV karsnda dizi izleyip cips yemekten ya da oturup bir oyun oynamaktan daha çok keyif verdiini fark edersin. Dolaysyla kazandn bu alkanlk senin bir egzersiz rutini içine girmeni salar. Kendini daha iyi programlarsn ve vücudunu tandkça onun ne istediini daha iyi alglarsn. Yani balamak için ihtiyacn olan eyler poponu kaldrmak, kulakln takmak ve dar çkp yürümeye balamaktr.Köpeini, kedini yürüyüe çkarmak iyi bir bahane olabilir. Ama unu yapma meselâ:

Hareket etmemek için bahane üretmek yerine nasl daha çok harejet edebilecein yönünde bahaneler bul.

Kendine Bir Hedef Belirle; Hedef belirlemek ve onun üstünde çalmak en iyi motivasyon yöntemlerinden biridir. Diyelim ki her gün 30 mekik çekiyorsun. Bunu 50’ye çkarmaya çalmak ve hedefi 50 mekik olarak belirlemek en iyi motivasyon yöntemlerinden biridir. Ayrca üstüne uymayan bir kyafetin, bir pantolonun içine girebilmek için de çalabilirsin. Hedef bu olabilir. Bayanlar için harika bir motivasyon yöntemi de içine giremedii bir elbiseyi asp he gün ona bakarak motive olmaktr.

Bu aylar sürse bile harika bir hedef ve motivasyon arac hâline gelebilir. Hatta bunu ödül yerine de koyabilirsin. nceldikten ve sklatktan sonra bir ödül olarak çikolata yemek yerine istediin elbiseyi giyerek bir partiye katlmak senin formunu koruman da salayacaktr.

Zevk Aldn Aktiviteler? Spor salonuna gitmek ve orada belirli hareketler yapmak sana skc gelebilir. Yani trmanmak, dans etmek, tenis, voleybol, basketbol ve futbol oynamak sana daha elenceli gelebilir. Bu yüzden spor salonuna gitmek yerine bu tip fiziksel aktiviteleri tercih ediyor olabilirsin. Eitmenler bu aktivitelerin spor salonuna gelip arlk çalmak gibi olmadn söylüyorlar. Yani bunlar yapmak elenceli olabilir. Bu aktiviteleri gerçekletirmekten zevk aldn için bu srada kan akn hzlanr ve endorfin salglanr. Bu da seni egzersiz yapmak ve daha çok hareket etmek için motive eder. Fakat spor salonunda yaptn hareketler sayesinde salayacan incelme ve sklamay bu aktivitelerle elde edemezsin. Yine de bu aktiviteleri yapmay sürdürebilirsin. Eitmenler, bunlar yapmann hiçbir ey yapmamaktan ve hareket etmemekten daha iyi olduunu söylüyorlar. Fakat spor salonunda edindiin hareket ve egzersiz alkanlyla bir tutulamayacan da belirtiyorlar.

 

 

 
 
 
 
Yorumlar Yorum Yaz   Tm Yorumlar Gr
 
 
  DER HABERLER
 
 
 
 
Bu haberi payla

 

 •  

 •  
      
   
   

   
   
   
   
  Copyright CZREM GAZETES VE MATBAACILIK
   
  Foto Galeri  |   Video Galeri  |   Yazarlar

  Knye  |   Yeni yelik  |   letiim

  Rss ile Takip Et!   Twitter'da Takip Et!   Facebook'ta Takip Et!
  Sitene Ekle   E-Posta ile Takip Et!      
  Sitemizde yaynlanan haberlerin telif haklar cizremgazetesi Gazetesi'ne aittir,kaynak gsterilse dahi cizremgazetesi Gazetesi'nin bilgisi dnda kullanlamaz...
  GNDEM  |   RESM LANLAR  |   DUYURULAR  |   ETM  |   EKONOM  |   SALIK  |   SPOR  |   YEREL  |   BLGE  |   KLTR VE SANAT  |