Reklam Abone Destek Knye Ana Sayfam Yap Favorilere Ekle letiim
 Abone Ol  |  ifre Hatrlat
 
 
     

550 Bin iftinin Hayatn Kolaylatracak Tarm Kart Hayata Geirildi

Trkiye Tarm Kredi Kooperatifleri ve PTT A.. ibirlii ile balatlan Tarm Kredi Ortak Kart Projesinin ilk uygulamas pilot blge Trabzonda yapld.

5 Austos 2019  
 
550-bin-ciftcinin-hayatini-kolaylastiracak-tarim-kart-hayata-gecirildi---
 Türkiye Tarm Kredi Kooperatifleri ve PTT A.. ibirlii ile balatlan Tarm Kredi Ortak Kart Projesi’nin ilk uygulamas pilot bölge Trabzon’da yapld.  

  Trabzon’un Akçaabat ilçesinde Tarm Kredi Kooperatifi'nde düzenlenen tantm toplantsna Ulatrma ve Altyap Bakan Mehmet Cahit Turhan, Trabzon Valisi smail Ustaolu, Tarm Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz ve PTT A.. Yönetim Kurulu Bakan Genel Müdür Kenan Bozgeyik katld. Toplantda bir konuma yapan PTT A.. Yönetim Kurulu Bakan Genel Müdür Kenan Bozgeyik, tarm kart ile birlikte 9 milyon evrakn israf olmasnn önleyeceini belirterek, “Vatandamzn, çiftçimizin hayatn kolaylatrmak, verimlilii ve karll arttrmak, ülkemizin adna yeni kazanmlar kazandrmak üzere bir araya geldik. 550 bin çiftçimize tarm kart vermek üzere ülkemizin göz bebei olan Trabzon’umuzda bir araya geldik. Lansmann ilk balangcn buradan yapyoruz.  Bu kart ile biz 9 milyon evrakn israf olmasn önleyeceiz. Dijitalletiriyoruz, sistemi elektronikletiriyor en ileriki teknoloji ile çiftimize hizmet getiriyoruz. Bununla kalmayarak çiftçimizin gelirlerini arttryoruz. Çiftçimizin hayatn kolaylatracak  PTT hizmetlerinin tümünden çiftçilerimizin indirimli olarak yararlanmasn salyoruz. 550 bin çiftçimize verilecek olan bu kartlardan bugün 20 bin tanesi Trabzon’umuzda ilk olarak datm olacaz” dedi.

 

  “Verimlilii arttrma, maliyetleri aaya çekme gayretindeyiz”

  Tarm Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz ise yapt konumada, verimlilii arttrma ve maliyetleri aaya çekme gayreti içerisinde olduklarn dile getirerek, “Deien çan, dijitalleen ortamn çiftçimizin, vatandamzn hayatn kolaylatrma anlamnda bir frsata dönütürülmesinde yaptmz bu ibirlii son derece önem arz ediyor. uanda tarm sektöründe ikayet ettiimiz hususlardan bir tanesi verimlilik maliyetlerinin yüksek olmas ve bunlarn aaya çekilebilir olmas sorunu. Dolaysyla biz uanda her türlü frsat bu anlamda verimlilii arttrma, maliyetleri aaya çekme anlamnda kullanma gayreti içerisindeyiz. Bu bir adm, balangç ve temel. Bundan sonra ki admlar bu temelin üzerine ina edilecek.  Bundan sonra atlacak olan admlarda sadece ortak kart kullanm deil, yine cep telefonuna uyumlu programlar ile birlikte oradan ilemler yapmak, sipari vermek ve e-ticaret anlamnda yaplan ticaretin ayn zamanda tarm sektörüne tanmas gündeme gelecek. Biz Tarm Kredi Kooperatifleri olarak bin 625 kooperatif, 209 ube, 17 bölge müdürlüü ve 15 irketimizle birlikte bir taraftan Türk tarmnda çiftçilerimizin girdi tedarikini ihtiyacn karlarken özellikle yakn zamanda tüketici tarafnda da dorudan doruya çiftçilerimizin ürettii ürünleri iletip pazara arz etme noktasnda kabiliyetimizi arttrma gayreti içerisindeyiz. Önümüzdeki dönem özellikle tüketici haklarnn korunmas, gda arz güvenliinin salanmas noktasnda sözlemeli tarmn ve planl üretimin daha çok tartld ve uygulamaya geçildii dönem olacak. Özellikle sözlemeli tarm uygulamasnn yaygnlamas durumunda bugün yaptmz ibirliimiz çok daha önem arz edecek. Bundan sonra Türkiye genelinde yaplm olan her türlü üretim pazarn ihtiyaçlarna bal olarak bir sözleme batlanm olarak yaplaca için i ve ilemlerin kayt altnda, dijital ortamda yaplmas son derece önem arz edecek. Bu çalma bu anlamda temel bir altlk oluturacak” eklinde konutu.

 

 “Tarm, ülke olarak bizim öteden beri bastmz en temel zemindir”

  Ulatrma ve Altyap Bakan Mehmet Cahit Turhan, bu çada teknoloji olmadan hiçbir ite beklenilen sonuca ulalamayacan vurgulayarak, “Tarm, ülke olarak bizim öteden beri bastmz en temel zemindir. Ecdadmz bu zeminden yani bereketli topraklarmzdan ald güçle 3 ktaya hükmetmitir. Bu zemin sayesinde Anadolu yüzyllar boyu bolluun, bereketin, refahn beii olmutur. Bugün eli nasrl, gönlü iman dolu çiftçilerimizin bu topraklardan elde ettii ürünlerle karnmz doyuruyoruz. Bugün ülke olarak dünyann sayl ekonomilerinden biri isek kalknma ve refah noktasnda millet olarak yüzümüz gülüyorsa bunda en büyük pay tarmdr. Eli dual kalbi merhametli, eli bereketli çiftçilerimizindir. Allah onlardan sizlerden hepimizden raz olsun. Tüm bunlarn yannda ulam ve haberleme yani yol, köprü, internet, telefon, iletiim teknolojileri bizleri çok daha yukarlara tayan faktörlerdir. Bu çada bunlar olmadan bunlar hesaba katmadan yaptmz hiçbir ite beklediimiz sonuca ulaamayz” diye konutu.

 

  “Bir yl önce atlan müterek tohumun bugün meyveye durduunu görüyoruz”

  “Bugün ulam ve haberleme hizmetleri tarmdan turizme, sanayiden sala her alana her noktaya adeta kan pompalayan damarlar konumundadr” diyen Bakan Turhan, “Tarm ve teknolojiyi ne kadar çok buluturursak elde edilen ürünleri en tasarruflu ve en güvenli yollarla pazara ne kadar kolay ulatrabilirsek üreticimizin, çiftçimizin önündeki engelleri ne kadar çok kaldrp üzerindeki yükü hafifletirsek o kadar çok ülkemize, milletimize, istikbalimize, ekonomimize hizmet etmi oluruz. te bu kapsamda yaklak bir yl önce PTT Genel Müdürlüümüzle, Tarm Kredi Kooparatifleri Genel Müdürlüümüz imzalad ibirlii protokolü ile tarm kart hayata geçirmeye karar vermilerdi. Amaç çiftçimizin yükünü hafifleterek üretime katk sunmakt elbette. Bugün burada bir yl önce atlan müterek tohumun bugün meyveye durduunu görüyoruz, tank oluyoruz. Tohumu atan iki güzide kuruluumuz PTT ve Tarm Kredi. Eti Maden letmeleri Genel Müdürlüü ile dün bir ibirlii protokolü imzaladk. Dijital dönüüm süreciyle ürün ve hizmetlerini çan gereklerine göre yenileyen posta ve telgraf tekilatmz bugün mesai yükünü azaltan kaynak israfn önleyen ilem sürecini hzlandran ürün ve hizmetleriyle kurumlara sürat, kalite ve verimlilik getirmeye çalyor. Elbette tüm bunlardan çiftçilerimizde istifade etsin istiyoruz. te tarm kartla bu mümkün olacak” ifadelerini kulland.

 

  “500 binden fazla çiftçimizin hayatn kolaylatracak PTT Bank uygulamasnn altyap çalmalar tamamland, testleri yapld”

  Hayata geçirilen tarm kartn 500 binden fazla çiftçinin hayatn kolaylatracan söyleyen Bakan Turhan, “Bir yl önce Tarm Kredi Kooparatifleriyle imzalanan tarm kart protokolünde ön görülen maddeler bir bir hayata geçiyor. Bugün bu protokolün hazrlk aamas tamamlanan önemli maddelerinden birini hayata geçiriyoruz. Buna göre hali hazrda Tarm Kredi Kooparatiflerinin ayni ve nakdi kredi onaylarndaki senet süreçleri, PTT'nin salad pratik çözümlerle ortadan kalkyor. 500 binden fazla çiftçimizin hayatn kolaylatracak PTT Bank uygulamasnn altyap çalmalar tamamland, testleri yapld. Artk kullanm zaman ülkemize, milletimize çiftçilerimize hayrl olsun. Her ite olduu gibi tarm karttaki nihai amacn yüzlerin gülmesidir.  Yüzler güldükçe, ocaklar tüttükçe, çarklar döndükçe, yolar uzandkça, köprüler yükseldikçe yollarmz tüm ülkede a gibi örüldükçe hedeflerimize daha emin admlarla ilerleyeceimizden kimsenin kukusu olamasn” diye konutu.

  Konumalarn ardndan Tarm Kart ile ilk ilem gerçekletirildi ve sistem hakknda bilgiler verildi. 
 
 
 
 
Yorumlar Yorum Yaz   Tm Yorumlar Gr
 
 
  DER HABERLER
 
 
 
 
Bu haberi payla

 

 •  

 •  
      
   
   

   
   
   
   
  Copyright CZREM GAZETES VE MATBAACILIK
   
  Foto Galeri  |   Video Galeri  |   Yazarlar

  Knye  |   Yeni yelik  |   letiim

  Rss ile Takip Et!   Twitter'da Takip Et!   Facebook'ta Takip Et!
  Sitene Ekle   E-Posta ile Takip Et!      
  Sitemizde yaynlanan haberlerin telif haklar cizremgazetesi Gazetesi'ne aittir,kaynak gsterilse dahi cizremgazetesi Gazetesi'nin bilgisi dnda kullanlamaz...
  GNDEM  |   RESM LANLAR  |   DUYURULAR  |   ETM  |   EKONOM  |   SALIK  |   SPOR  |   YEREL  |   BLGE  |   KLTR VE SANAT  |