Reklam Abone Destek Knye Ana Sayfam Yap Favorilere Ekle letiim
 Abone Ol  |  ifre Hatrlat
 
 
     

Sv tketimine uyar: Kalorisiz su tketin

Yaz aylarnda scaklk artyla beraber beslenmeye bal salk sorunlar da kendini gstermeye balyor. Doru beslenmeyle bu sorunlarn nne geilebileceini belirten Uzman Diyetisyen rem Drek, bu dnemde sv tketimin olduka nemli olduunu syleyerek, kalorisiz su tketilmesini nerdi.

5 Austos 2019  
 
sivi-tuketimine-uyari:-kalorisiz-su-tuketin---
 Yaz aylarnda scaklk artyla beraber beslenmeye bal salk sorunlar da kendini göstermeye balyor. Doru beslenmeyle bu sorunlarn önüne geçilebileceini belirten Uzman Diyetisyen rem Dürçek, bu dönemde sv tüketimin oldukça önemli olduunu söyleyerek, kalorisiz su tüketilmesini önerdi.  

  Yaz aylaryla birlikle beslenme rutininde de deiiklik yaplmas gerektiini belirten Beykent Üniversitesi Ör. Üyesi Uzman Diyetisyen rem Dürçek, bu dönemde terlemeye bal yaanacak sv kaybn önlemek için bol miktarda kalorisiz su ve süt ürünleri tüketilmesini önerdi. Kilo vermek isteyenlerin ise tahl grubunu tüketirken dikkatli olmalar gerektii konusunda uyaran Dürçek; makarna, bulgur, pirinç gibi tahl ürünleriyle birlikte ya tüketiminin de arttn ve bu ürünlerin yerine tam buday, çavdar ya da ciddi bir kanszl (Anemi) olmayanlarn kepekli ekmek tercih edilebileceini söyledi. Scak havalarda sk görülen gda zehirlenmesi konusunda da uyarlarda bulunan Dürçek, doru beslenmeyle vücut savunma sisteminin korunup, bu sorunun önüne geçilebileceini ifade etti.

  “Öün says kiiye göre deiiyor”

  Doru beslenmede en önemli noktalardan birinin öün saysn kiinin kendi fizyolojisine göre ayarlamas olduunu ifade eden Dürçek, “Kiilerin vücut ihtiyaçlar farkl olduu için öün says vermek doru olmaz. Kii günde kaç öün besleniyorsa gerekli olan ihtiyacn bu öünlerden almal. Buna ek olarak öün saysna göre süt ürünü tüketimi oldukça önemli. Kii beslendii her öün bana bir bardak süt, yourt, ayran gibi süt ürünü tüketmeli. Kilo vermek isteyenler bu ürünleri yarm yal veya yasz eklide tüketebilirler” dedi.

  “Bulgur ya da pirinç pilav yerine ekmek tüketimi daha makul ”

  Bu dönemde kilo almak istemeyenlerin tahl grubunu tüketirken dikkatli olmalar noktasnda uyaran Dürçek, “Makarna, bulgur ya da pirinç pilav tüketimi yerine ekmek tüketimi daha makul olacaktr. Çünkü tahl ürünleri piirilirken bol miktarda ya kullanlyor. Yaz aylarnda kiloyu korumak adna bu gdalar yerine ekmek tüketimi daha makul olacaktr. Yalnz ekmek tüketirken beyaz undan yaplanlar deil, tam buday, çavdar ya da kiide ciddi bir anemi yoksa kepekli ekmek de tercih edilebilir” eklinde konutu.

  “Kalorisiz su tüketimi önemli”

  Scak havalarda terlemeye bal olarak vücutta ciddi miktarda sv kayb yaandn söyleyen Dürçek, sv tüketimiyle ilgili u önerilerde bulundu:

  “ Sv kayb ve terlemeyle birlikte sodyum ve potasyum kayb da meydana gelebiliyor. Bu durum kendini yorgunluk halsizlik ve ba dönmesi eklinde gösterebiliyor. Sodyum kaybn önlemek için ayran tüketilebilir. Potasyum kaybn önleyebilmek için de bol sebze, meyve tüketimini önerebilirim. Ayrca mümkün olduu kadar asitli, gazl ve ekerli içeceklerden uzak durmak gerekiyor. En uygun olan kalori içermeyen su tüketimidir. Bunun dnda çay, kahve ekersiz ve kremasz olarak kullanlabilir ve kii eer eker hastas deilse taze sklm meyve suyu da tüketebilir. Nitekim ayran a tarznda çorbalarn da bu dönemde kullanlmas sv tüketimini karlamak için uygundur. Günlük alnan sv miktarn ise kiinin kilosunun 33 ile çarpmnda ortaya çkan rakam olarak söyleyebiliriz.”

  Gda zehirlenmesine dikkat!

  Scaklkla birlikte görülen bir dier sorunun gda zehirlenmesi olduunu ifade eden Dürçek, “Gda zehirlenmelerine kar vücut savunma sistemini korumamz gerekiyor. Bunun için de süt, yourt, ayran gibi süt ürünleri tüketilebilir. Ayn zamanda bol sebze, meyve tüketilmeli. Salata tüketimi de bu dönemde çok önemli. Gda zehirlenmelerine kar salata malzemelerinin sirkeli suda bekletilmesi gerekiyor. Meyve ve sebze tüketimini arttrmann bir dier faydas ise içerisinde bol miktarda sv, vitamin ve antioksidanlarn bulundurmalardr. Bu ekilde vücudun savunma sistemi doal yoldan korunmu olur” diye konutu.

  Beslenmeye bal yaanan salk sorunlarna da deinen Dürçek, “Yeme içme bozukluu yaayanlarda sk görülen hastalklarn banda diyabet geliyor.  Yaz aylaryla birlikte ekerli meyvelerin tüketimi de artyor.  Karpuz, kiraz, üzüm gibi meyvelerin tüketimini mümkün olduu kadar snrlayabilmek önemli. Nitekim öünlerde karbonhidrat dengesine dikkat etmek gerekiyor. Bunun için de kiinin düzenli olarak karbonhidrat ölçümlerini yapmas gerekiyor” dedi.
 
 
 
 
Yorumlar Yorum Yaz   Tm Yorumlar Gr
 
 
  DER HABERLER
 
 
 
 
Bu haberi payla

 

 •  

 •  
      
   
   

   
   
   
   
  Copyright CZREM GAZETES VE MATBAACILIK
   
  Foto Galeri  |   Video Galeri  |   Yazarlar

  Knye  |   Yeni yelik  |   letiim

  Rss ile Takip Et!   Twitter'da Takip Et!   Facebook'ta Takip Et!
  Sitene Ekle   E-Posta ile Takip Et!      
  Sitemizde yaynlanan haberlerin telif haklar cizremgazetesi Gazetesi'ne aittir,kaynak gsterilse dahi cizremgazetesi Gazetesi'nin bilgisi dnda kullanlamaz...
  GNDEM  |   RESM LANLAR  |   DUYURULAR  |   ETM  |   EKONOM  |   SALIK  |   SPOR  |   YEREL  |   BLGE  |   KLTR VE SANAT  |