Reklam Abone Destek Knye Ana Sayfam Yap Favorilere Ekle letiim
 Abone Ol  |  ifre Hatrlat
 
 
     

Ortadou Ve Afrikann Hububat Gneydoudan

2019 ylnn ilk yedi aylk srecinde Gneydou Anadolu Blgesinden 1 milyar 115 milyon dolarlk sektr ihracat gerekletirildiini ifade eden Gneydou Anadolu Hububat Bakliyat Yal Tohumlar ve Mamulleri hracatlar Birlii Bakan Mahsum Altunkaya, Iraka sektrmzle ilgili ihracatn azalmasnda blgede yaanan sorunlarn etkili olduunu gryor ilgili mercilerle zellikle Irakn sektrmzle ilgili baz rnlere koyduu yasaklarn kaldrlmas ynnde almalarmz srdryoruz dedi.

10 Austos 2019  
 
ortadogu-ve-afrikanin-hububati-guneydogudan---
 2019 ylnn ilk yedi aylk sürecinde Güneydou Anadolu Bölgesinden 1 milyar 115 milyon dolarlk sektör ihracat gerçekletirildiini ifade eden Güneydou Anadolu Hububat Bakliyat Yal Tohumlar ve Mamulleri hracatçlar Birlii Bakan Mahsum Altunkaya, “Irak’a sektörümüzle ilgili ihracatn azalmasnda bölgede yaanan sorunlarn etkili olduunu görüyor ilgili mercilerle özellikle Irak’n sektörümüzle ilgili baz ürünlere koyduu yasaklarn kaldrlmas yönünde çalmalarmz sürdürüyoruz” dedi.  

  Hububat, Bakliyat, Yal Tohumlar Ve Mamulleri hracatçlar Birlii Yönetim Kurulu Mahsum Altunkaya Bakanlnda GAB Hizmet binasnda toplanarak ihracat rakamlarn deerlendirdi. Sektörle ilgili sorunlarn da masaya yatrld toplantda yln son be aylk sürecinde gerçekletirilecek olan çalmalar hakknda da karlkl görü alveriinde bulunuldu. Son dönemlerde baz ülke gümrüklerinde ve özellikle Irak’ta gda sektörünü yakndan etkileyecek olan olumsuz uygulamalarn da tartld toplant sonras Bakan Mahsum Altunkaya ihracat rakamlarn deerlendirdi.

  2019 ylsonu hedeflerine ulamak için youn bir çaba sarf ettiklerini ifade eden Bakan Altunkaya Yln ilk yedi aynda hububat, bakliyat, yal tohumlar ve mamulleri sektöründe Türkiye genelinde 3 milyar 792 milyon 862 bin dolarlk ihracat gerçekletirilirken Güneydou’dan bu süreçte 1 milyar 115 milyon 063 bin dolarlk ihracat gerçekletirildiini ifade etti. Bakan Altunkaya Temmuz aynda ise Güneydou Anadolu Bölgesinden 180 milyon 659 bin dolar, Türkiye genelinden ise 547 milyon 121 bin dolarlk hububat bakliyat, yal tohumlar ve mamulleri ihracat gerçekletirildiini sözlerine ekledi.

  

  Güneydou’nun ihracat ampiyonu makarna

  Ocak - Temmuz 2019 döneminde Güneydou’dan en fazla ihrac gerçekletirilen ürünlerde ilk sray makarnann aldn ifade eden Hububat, Bakliyat, Yal Tohumlar Ve Mamulleri hracatçlar Birlii Yönetim Kurulu Bakan Mahsum Altunkaya “Sektörümüzle ilgili en fazla ihrac gerçekletirilen ürünler arasnda 254 milyon 398 bin dolarla ilk sray makarna alrken 218 milyon 610 bin dolarla ikinci sray buday unu ve üçüncü srada ise 155 milyon 15 bin dolarla bisküvi ve pastalk ürünler yer ald. En fazla ihraç edilen ürünler arasnda dördüncü srada 148 milyon 961 bin dolarla bitkisel yalar yer alrken bu ürünlerimizi sektörümüzle ilgili dier ürünler takip etti” dedi.

  

  Ortadou ve Afrika hububat ihracatnda ilk sralarda

  Güneydou’dan gerçekletirilen ihracatta en fazla ihracatn Ortadou ülkelerine yapldn da ifade eden Bakan Altunkaya Ortadou ülkelerine yaplan ihracatn bir önceki yla oranla yüzde 16,9 düü göstererek 692 milyon 029 bin dolar olarak gerçekletirildiini ifade ederek “ Ortadou ülkeleri önemli bir Pazar ancak son yedi aylk süreçte bu ülkelere yönelik ihracatmzda önemli düü görülmekte. Yaanan sorunlarn çözümü için çabalarmz devam etmekte olup özellikle Irak’la yaadmz skntlar için hükümetimizin Irak hükümetiyle yakn temas içerisinde olacana, yasaklama getirilen ürünlerimizin yeniden Irak pazarlarnda yer bulmasnn salanacana inanyoruz. En fazla ihracat gerçekletirdiimiz ülke gruplar arasnda ikinci sray Afrika ülkeleri almakta. Afrika ülkelerine yln ilk yedi aynda bir önceki yln ayn dönemine oranla yüzde 13,6’lk artla 279 milyon 709 bin dolarlk ihracat gerçekletirdik. Bu süreçte ABD’ye 75 milyon 367 bin dolar, Avrupa Birlii ülkelerine 32 milyon 241 bin dolarlk ihracat gerçekletirilmitir. Ürün çeitliliimizle dünya pazarlarnda bir çok ülkede daha çok etkili olabilmek için çalyoruz. Asya ve Uzakdou ile dier ülke gruplarna yönelik ihracatmz attrabilmek için tantm çalmalarmz devam ediyor” dedi.

  

  Irak, Suriye ve Benin en fazla ihracat yaplan ülkeler arasnda ilk üçte

  Sektörün ülke baznda en fazla ihracatn Irak ve Suriye’ye gerçekletirdiini ancak bir önceki yla oranla bu iki ülkeye ihracatta önemli düülerin yaandna dikkat çeken Bakan Altunkaya “Ocak-Temmuz 2019 döneminde bir önceki yla oranla Irak’a ihracatmz yüzde 28,4 orannda düerek 420 milyon 799 bin dolar olarak gerçekleirken Suriye’ye de yüzde 16’lk düüle bu süreçte 124 milyon 114 bin dolarlk ihracat yapld. Ülke baznda üçüncü srada Benin yer alrken bu ülkeyi Angola, Somali, ran, Libya, Sudi Arabistan, Cibuti ve ABD takip etti. Mevcut pazarlarmz korumak ve yeni pazarlarda daha etkin roller üstlene bilmek için daha çok çalmak zorundayz. Güneydou Anadolu için olduu kadar ülkemiz içinde büyük bir pazar olan Irak’la sorunlarn hükumetler arasnda masaya yatrlarak üst düzeyde çözülmesini bekliyoruz. hracatçlar olarak bizler için ürün çeitlilii kadar Pazar çeitlilii de önemli. Daha çok çalacaz, dünya genelinde sektörümüzle ilgili oluumlarda daha fazla yer almaya ve etkinliklerimizi arttrmaya çaba sarf edeceiz ve gerek ylsonu hedeflerimizi gerekse 2023 hedeflerimizi yakalamak için üzerimize düenleri yapmaya devam edeceiz” dedi.
 
 
 
 
Yorumlar Yorum Yaz   Tm Yorumlar Gr
 
 
  DER HABERLER
 
 
 
 
Bu haberi payla

 

 •  

 •  
      
   
   

   
   
   
   
  Copyright CZREM GAZETES VE MATBAACILIK
   
  Foto Galeri  |   Video Galeri  |   Yazarlar

  Knye  |   Yeni yelik  |   letiim

  Rss ile Takip Et!   Twitter'da Takip Et!   Facebook'ta Takip Et!
  Sitene Ekle   E-Posta ile Takip Et!      
  Sitemizde yaynlanan haberlerin telif haklar cizremgazetesi Gazetesi'ne aittir,kaynak gsterilse dahi cizremgazetesi Gazetesi'nin bilgisi dnda kullanlamaz...
  GNDEM  |   RESM LANLAR  |   DUYURULAR  |   ETM  |   EKONOM  |   SALIK  |   SPOR  |   YEREL  |   BLGE  |   KLTR VE SANAT  |