Reklam Abone Destek Knye Ana Sayfam Yap Favorilere Ekle letiim
 Abone Ol  |  ifre Hatrlat
 
 
     

Uzmanndan Kurban Bayramnda et ve tatl tketimi

Kurban Bayram'nda et ve tatl tketiminin artmas nedeniyle vatandalara uyarlarda bulunan Trkiye Halk Sal Genel Mdrl Diyetisyeni Melek Atabey, Tam buday ekmei, peynir ve zeytinden oluan hafif bir kahvalt yaptktan sonra le saatlerinde kurban bayramnn geleneksel yemei olan kavurma ile gne devam edebilirler dedi.

10 Austos 2019  
 
uzmanindan-kurban-bayraminda-et-ve-tatli-tuketimi-
 Kurban Bayram'nda et ve tatl tüketiminin artmas nedeniyle vatandalara uyarlarda bulunan Türkiye Halk Sal Genel Müdürlüü Diyetisyeni Melek Atabey, “Tam buday ekmei, peynir ve zeytinden oluan hafif bir kahvalt yaptktan sonra öle saatlerinde kurban bayramnn geleneksel yemei olan kavurma ile güne devam edebilirler” dedi.  

  Kurban Bayram'na sayl günler kald. Kurbanlar kesilecek, kavurmalar piirilecek, tatllar yenecek ve bundan dolay yeme alkanlnda deiiklikler yaanacak. Bu konuda uzmanlar, et ve tatl tüketiminin artt Kurban Bayram öncesinde vatandalara, etin tüketimi ve sindirimi konusunda uyarlarda bulundu. Kurban Bayram’nda hafif yiyecekler tüketmek ve bol su içmek çok önemli.

  Kurban Bayram’nn dini bir gereklilik olmasnn yannda uzun bir süre krmz et tüketimi anlamna da geldiini hatrlatan Diyetisyeni Melek Atabey, “Bu anlamda kronik hastal olan bireylerin öncelikle dikkat etmesi gerekiyor. Eer bireylerde kalp rahatszl, hipertansiyon veya eker hastal varsa et tüketirken onlarn porsiyona daha da dikkat etmesi gerekiyor. Ayn gün kesilen etleri ayn gün tüketmeye genellikle kahvalty atlayp günün ilk öününe krmz etle beraber balyoruz. Bu nedenle etlerin sindirimi zor hem de yüksek oranda ya içerdii için porsiyonlara dikkat etmemiz gerekiyor. Yine ilk önerdiimiz eylerden bir tanesi mutlaka bir kahvaltnn atlanmamas gerektii. Bayram sabah telayla genelde kahvalty atlayp kurban eti ile beraber ilk öünümüzü alyoruz. Ancak bu durum hem mide hem barsak ve sindirim problemlerine yol açabiliyor. Midede ikinlik ar gibi problemler bireylerde görülebiliyor. Tam buday ekmei, peynir ve zeytinden oluan hafif bir kahvalt yaptktan sonra öle saatlerinde kurban bayramnn geleneksel yemei olan kavurma ile güne devam edebilirler. Özellikle sindirim anlamnda et tüketimini öle öneriyoruz, akam veya sabah deil. Çünkü etlerin tüketimi 4 saat sürer bu da vücudumuzu yoracak anlamndadr. Öle yemeinde kavurmann yannda ayran ve salata ile beraber tükettikten sonra hafif bir akam yemei öneriyoruz. Özellikle akam et tüketimini önermiyoruz, belki bir çorba, salata zeytinyal yemekler gibi tüketim olabilir. Yine Kurban Bayram’nda misafir arlamay çok seviyoruz bu anlamda tatl tüketimine oldukça dikkat etmeliyiz. Bu süre boyunca vücudumuza zaten et tüketerek sindirim konusunda bir arlk yüklüyoruz bir de ar erbetli tatllardan uzak durmamz gerektiini hatrlatrm. Eer illa ikram etmek istiyorsak sütlü ve meyveli tatllar, meyvenin kendisi veya yaz mevsiminde olduumuz için dondurma tercih edebileceimiz en doru alternatifler arasnda. Bir de gün içinde yürüyü ve su eklenirse aslnda Kurban Bayram’nda hiçbir problem yaamadan salkl bir ekilde bayram geçirebilirler” eklinde konutu.

  “Eer Kurban Bayram’nda ev ziyaretleri yaplacaksa hafif yürüyülerle yapabilirlerse aslnda üst üste yüklenmenin önüne geçebilirler”

  Bayramda ev ziyaretlerinde genelde ayn menülerin defalarca üst üste tüketildiini anmsatan Atabey, “Sürekli et ve tatl tüketimi ayn öün içerisinde bile üst üste olabiliyor. Ama bu sefer Kurban Bayram’ndan sonra salk sorunlar gözlemlenebiliyor bireylerde. Kan ekerlerinde oynamalar, kolesterol artm görülebiliyor ya da hiçbir ey olmasa kilo artmn kontrol altna alamyorlar. Aslnda bu anlamda bizim misafirlerimizi düünmemiz gerekiyor. Misafirlerimiz için daha hafif bir menü düünebiliriz. Eer tatl ikram edeceksek sütlü tatllar, hafif alternatifler belirleyebiliriz ya da biz reddemiyorsak belki porsiyonlar biraz küçültebiliriz porsiyon kontrolü yapabiliriz. Eer Kurban Bayram’nda ev ziyaretleri yaplacaksa hafif yürüyülerle yapabilirlerse aslnda üst üste yüklenmenin önüne geçebilirler” ifadelerini kulland.
 
 
 
 
Yorumlar Yorum Yaz   Tm Yorumlar Gr
 
 
  DER HABERLER
 
 
 
 
Bu haberi payla

 

 •  

 •  
      
   
   

   
   
   
   
  Copyright CZREM GAZETES VE MATBAACILIK
   
  Foto Galeri  |   Video Galeri  |   Yazarlar

  Knye  |   Yeni yelik  |   letiim

  Rss ile Takip Et!   Twitter'da Takip Et!   Facebook'ta Takip Et!
  Sitene Ekle   E-Posta ile Takip Et!      
  Sitemizde yaynlanan haberlerin telif haklar cizremgazetesi Gazetesi'ne aittir,kaynak gsterilse dahi cizremgazetesi Gazetesi'nin bilgisi dnda kullanlamaz...
  GNDEM  |   DUYURULAR  |   ETM  |   EKONOM  |   SALIK  |   SPOR  |   YEREL  |   BLGE  |   KLTR VE SANAT  |