Reklam Abone Destek Knye Ana Sayfam Yap Favorilere Ekle letiim
 Abone Ol  |  ifre Hatrlat
 
 
     

Cizrede Cuma Hutbesinde Kurban Bayram Anlatld

Cizre'de bu hafta Cuma Hutbesi'nin konusu "Kurban Bayram" olarak belirlendi.

10 Austos 2019  
 
cizrede-cuma-hutbesinde-kurban-bayrami-anlatildi
 

Cizre'de bu hafta Cuma Hutbesi'nin konusu "Kurban Bayram" olarak belirlendi.

 

Diyanet leri Bakanl tarafndan yaymlanan Cuma hutbesi Cizre’deki camilerde okutuldu. Hutbenin bu haftaki konu “Kurban Bayram” olarak seçen Diyanet, Müslümanlkta komuluun önemini aktard.

Önümüzdeki Pazar Günü bütün Müslüman aleminin coku ile kutlayaca  Kurban Bayramnn konu olarak seçildii Cuma hutbesinde okunan hutbede unlar anlatld:

 

Muhterem Müslümanlar!

Bugün Kurban Bayram. Allah’a kulluumuzu arz ettiimiz, verdii nimetlere ükrettiimiz

müstesna bir vakit. Hz. brahim’in imann, Hz. Hacer’in sadakatini ve Hz. smail’in teslimiyetini kuananlara Rabbimizin bir ikram. Haclarmzn Arafat’tan Müzdelife’ye, oradan da Mina’ya inip eytan talad, ziyaret tavaf yapp hac olmann huzur ve mutluluunu yaad mübarek bir gün. Bugün, slam’n nianelerinden olan kurban ibadetini eda ederek Rabbimize yaklatmz nadide bir zaman dilimi.

 

Aziz Müminler!

te böyle bir bayram sabahnda, Resûl-i Ekrem (s.a.s) bayram namazn eda etmek üzere evinden çkt. Namazn klnaca Musallâ’ya varnca ashabna öyle seslendi: “Bugün ilk iimiz, bayram namazn klmak, sonra da kurban kesmektir. Böyle yapanlar sünnetimize uygun davranm olur.”1 Resûlüllah (s.a.s), ashabna bayram namazn

kldrdktan sonra îrâd ettii hutbede, ümmetine u müjdeyi verdi: “Âdemolu kurban günü Allah katnda kurban kesmekten daha güzel bir amel ilemez. Kurban, kyamet günü boynuzlar, kllar ve trnaklaryla sevap olarak gelir. Kurban, henüz kan yere dümeden, Allah tarafndan kabul edilir. Bu sebeple kurban kesme konusunda gönlünüz ho olsun.”

 

Namaz ve hutbenin ardndan sra kurban kesmeye gelmiti. Rahmet Peygamberi (s.a.s),

kurbanlk hayvanlara eziyet edilmemesi, onlara efkat ve merhamet gösterilmesi hususunda müminleri öyle uyard: “Allah, her konuda ‘ihsan’ ile yani güzellikle davranmay farz klmtr. Öyleyse kim kurban kesecekse bunu en güzel biçimde gerçekletirsin.” Sevgili Peygamberimiz kurbann kbleye doru yatrd, besmele çekti, tekbir getirdi ve u ayetleri okudu: “Ben hakka yönelen birisi olarak yüzümü, gökleri ve yeri yaratan Allah’a çevirdim. Ben Allah'a ortak koanlardan deilim. üphesiz benim namazm, kurbanm, hayatm ve ölümüm âlemlerin Rabbi olan Allah içindir. O’nun hiçbir

orta yoktur. Ben bununla emrolundum ve ben Müslümanlarn ilkiyim.”

 

Kymetli Müslümanlar!

Bayram günlerini tpk Resûlüllah’n bize örettii gibi sünnet-i seniyyeye uygun biçimde

idrak edelim. Arefe günü sabah namazyla baladmz ve bayramn dördüncü günü ikindi namazyla sona erecek olan terik tekbirlerini unutmayalm. “Temizlik imann yarsdr” buyuran Resûl-i Ekrem’in ümmeti olarak, çevre temizliine özen gösterelim. Kurbanlk hayvanmzdan çkabilecek kistli, hasta görünümlü et ve sakatatlar mutlaka derin çukurlara gömelim. Zira sokak hayvanlarnn bu etleri yemesi, hastaln hayvanlar araclyla insanlara bulamasna sebep olmaktadr. Ayrca et kesim ve taksimini muhakkak temiz ortamlarda yapalm.

 

Deerli Müminler!

Bayramlar infak, ikram ve yardmlama günleridir. Kurbanlarmzda komunun, akrabann, yoksulun, yetimin ve muhtacn hakkn gözetelim. Verdiimiz kadar kazandmz, paylatmz kadar zenginletiimizi unutmayalm. Bayramlarn özü sla-i rahimdir. Bayram günlerini sadece bir tatil frsat olarak görmeyelim. Anne babamz bata olmak üzere büyüklerimizi ziyaret edip hal ve hatrlarn soralm. Vereceimiz hediyelerle küçüklerimizi sevindirelim. Bayram neesine hastalar, yallar ve yalnzlar ortak edelim.

 

Aziz Müslümanlar!

Bayramlar affetme ve kucaklama günleridir.Bu günleri frsat bilerek, kardeliimize gölge düüren çekimelere, dargnlklara ve küskünlüklere son verelim. Bayramn huzur ve kardelik iklimini hep birlikte yaayalm.Hutbeme son verirken aziz milletimizin ve tüm

slam âleminin Kurban Bayramn tebrik ediyorum.Allah’n selam, rahmeti ve bereketi üzerimizeolsun. Bayrammz, hepimiz için nice güzelliklere vesile olsun.

 
 
 
 
Yorumlar Yorum Yaz   Tm Yorumlar Gr
 
 
  DER HABERLER
 
 
 
 
Bu haberi payla

 

 •  

 •  
      
   
   

   
   
   
   
  Copyright CZREM GAZETES VE MATBAACILIK
   
  Foto Galeri  |   Video Galeri  |   Yazarlar

  Knye  |   Yeni yelik  |   letiim

  Rss ile Takip Et!   Twitter'da Takip Et!   Facebook'ta Takip Et!
  Sitene Ekle   E-Posta ile Takip Et!      
  Sitemizde yaynlanan haberlerin telif haklar cizremgazetesi Gazetesi'ne aittir,kaynak gsterilse dahi cizremgazetesi Gazetesi'nin bilgisi dnda kullanlamaz...
  GNDEM  |   DUYURULAR  |   ETM  |   EKONOM  |   SALIK  |   SPOR  |   YEREL  |   BLGE  |   KLTR VE SANAT  |