Reklam Abone Destek Knye Ana Sayfam Yap Favorilere Ekle letiim
 Abone Ol  |  ifre Hatrlat
 
 
     

88. zmir Enternasyonal Fuarna(EF) Geri Saym

zmir Bykehir Belediye Bakan Tun Soyer, 6 Eyllde alacak ve 88. kez gerekleecek zmir Enternasyonal Fuar (EF) iin ok youn geecek gnler yaayacaz. Bir anlamda Trkiyenin nabz burada atacak. Dakikas bo gemeyecek dedi.

4 Eyll 2019  
 
88.-izmir-enternasyonal-fuarinaief-geri-sayim-----
 zmir Büyükehir Belediye Bakan Tunç Soyer, 6 Eylül’de açlacak ve 88. kez gerçekleecek zmir Enternasyonal Fuar (EF) için “Çok youn geçecek günler yaayacaz. Bir anlamda Türkiye’nin nabz burada atacak. Dakikas bo geçmeyecek” dedi.

  EF’in 88. kez kaplarn açacak olmasndan dolay gerçekleen basn toplants Kültürpark’ta yapld. 6-15 Eylül tarihleri arasnda açk olacak olan fuarn partner ülkesi Çin Halk Cumhuriyeti, odak ülkesi Hindistan, onur konuu il de ilk kez stanbul seçildi. EF’in tantm toplantsna zmir Büyükehir Belediye Bakan Tunç Soyer, Çin Uluslararas Ticaret Odas, Fuarlar ve Etkinlikler Genel Müdürü Guo Yinghui ve ZFA Genel Müdürü Canan Karaosmanolu Alc katld. 

  “6-15 Eylül arasnda çok youn geçecek günler yaayacaz” diyen zmir Büyükehir Belediye Bakan Tunç Soyer, “Bir anlamda Türkiye’nin nabz burada atacak. Dakikas bo geçmeyecek. Sahnelerde, salonlarda, açk alanlarda gerçekleecek kültürel sanatsal etkinlikler dnda çok önemli bir ticari zemin de oluturacak. görümeleri yaplacak. Çin ile gerçekleecek bir buluma yapacaz. Çin, dünyann en hzl büyüyen ve önderlik üstlenen ülkesi belki de. Kara, hava ve deniz demiryollar üzerinden pek Yolu’nun yeniden inas önümüzdeki yllara damga vuracak çok önemli bir gelime. zmir, ‘Bir Kuak Bir Yol” projesinin en büyük duraklarndan biri olmaya taliptir. zmir, Akdeniz çana ve Dou arasnda kalp vazifesi görecektir. Dou’nun deerlerini Bat’ya, Bat’nn deerlerini Dou’ya tayacaktr. Bugün milad olacak buluma Çin ve Türkiye açsndan karde kentler açsndan da çok anlaml bir bulumadr” dedi.

  Çin ile gerçekletirilecek i birlii zemininin birçok sektörde kendini göstereceini de ifade eden Bakan Soyer, “Özellikle telekomünikasyon, yapay zeka, akll kent, asansör sistemleri gibi birçok alanda, sanyorum 62 alanda Çin firmas zmirli partnerleriyle bir araya gelecek. Bu i görümeleri 5-6 Eylül’de gerçekleecek. Bu fuarn Çin dndaki önemli paydalarndan biri, odak ülkesi Hindistan olacak. zmirli firmalar, oradaki büyük irketlerle görüecek. Çok önemli yatrm olanaklar sunulacak. Dolaysyla, özellikle yaklak 39 ülkeden 180 civarnda delegasyon katlacak. Bu görümeler çok verili gerçekleecek. Türkiye’den 21 kentimiz misafir olacak. stanbul ve Kahramanmara onur konuu illerimiz olacaklar. stanbul ilk kez misafirimiz olacak ve taze kan olarak aramzda bulunacak. Çok heyecanlyz. 150 yl akn süredir var olan bir belediyenin kurumsallam yapnn en önemli faaliyeti olan fuarn hazrlklarn tamamlam olmann mutluluunu yayoruz diliyorum çok verimli bir süre geçecektir” diye konutu.

 

  “9 Eylül’de önemli bir organizasyonumuz var”

  zmir Büyükehir Belediyesi tarafndan kentteki orman yangnlarnn oluturduu hasarn karlanmas için düzenlenecek konsere ilikin de konuan Soyer, “9 Eylül’de çok anlaml bir konser bizi bekleyecek. Çok büyük bir yangn yaadk. Felaketin yaralarn sarmak için bir organizasyon yapyoruz. Geçen gün halk meclisinde kararlar aldk. 9 Eylül günü balatacamz bu kampanyaya çok önemli sanatçlar destek veriyor. Onlara da teekkür ediyorum, hiçbir ey beklemeden bizim yanmzda olacaklar” ifadelerini kulland.

 

  “zmir bir lokomotif olacak”

  Yeni uygulamalara dair bilgi veren Soyer, “45 yaynevinin katlaca bir kitap fuarmz olacak. Misafirlerimizi kitap fuaryla karlayacaz. Bu sene bir Kemeralt soka hazrlyoruz. Orann unutulan zenginlikleri mutfa sunulacak. Bu da fuarn bir yeniliidir. Çok sayda sokak sanatçs yer alacak” diye konutu.

  Soyer, “Bu bir balangç, bu bir i birliine dönüecek, inanyoruz. zmir Türkiye’nin Çin ile olan ilikilerinde bir lokomotif olacak. 10 yl önce Pire Liman ile kaybettiimiz rolü geri kazanmak istiyoruz. Bu fuar gerçekten ilikileri düzeltmek için bir milat olma özellii tayor” dedi.  

 

  “Fuarn birinci snf seviyeye ulamas hedeflenmitir”

  Çin Uluslararas Ticareti Gelitirme Konseyi Fuar Bakan Guo Yinghui ise yapt konumada, “87 yllk bir geçmie sahip olan zmir Enternasyonal Fuar, Türkiye’nin en eski ve en kapsaml fuardr. Ayn zamanda her yln en önemli uluslararas etkinliklerinden birisidir” dedi.

  Yinghu, ayrca, “Ülke imaj, fuar alannda Çin ile Türkiye arasndaki ileriye yönelik ibirlii vizyonuna dayanlarak büyük özenle seçilen ürünler; Çin’in gelecekteki uzay istasyonu modeli, Beidou Uydu Konumlandrma Sistemi’nin takmyldz modeli, rayl ulam araç modelleri, Gökkua Bal 10 bin metrelik insansz denizalt arac modeli olarak dört kategoride sergilenecektir. Bu alanda Çin’in ülke imajn, tantma entegre ederek ileri bilimsel ve teknolojik baarlarnn gösterilmesinin yan sra, Türkiye’nin her kesiminin Çin’i daha iyi anlamasnn salanmas da amaçlanmaktadr. kinci olarak, Kurumlar aras ibirlikleri alannda Çin ve Türkiye’nin tamamlayc avantajlarna dayanlarak tannm dev kurumlar davet edilmitir. Birinci snf kurumlarn seçilmesi ile fuarn birinci snf seviyeye ulamas hedeflenmitir. Ortak ülke Çin’in standardna yakr, ikili ekonomik ve ticari ibirliklerinde somut baarlar elde etmeyi de tevik edecektir. Üçüncü olarak, yerel ibirlikleri alannda, angay ve Chengdu yerel hükümet yönetimlerinin organize ettikleri firmalar davet edilmitir. Böylelikle Çin ile Türkiye arasndaki ibirlii merkezi ve yerel olarak iki seviyede gelitirilecektir. Fuar srasnda Chengdu Büyükehir Belediyesi ile zmir Büyükehir Belediyesi arasnda ibirlii anlamas imzalanacaktr” eklinde konutu.

 

  zmirlileri neler bekliyor?

  zmir; 10 gün sürecek etkinliklerle ticaret, kültür, sanat ve elencenin merkezi haline gelecek. “Fuardayz” sloganyla misafirlerini bekleyen zmir Enternasyonal Fuar, bu yl da 100 binleri arlayacak. EF, 88. yanda Türkiye'nin ilk ve tek genel ticaret fuar olma misyonunu da zmir Günleri ile sürdürecek. 5-6 Eylül tarihlerinde gerçekletirilecek toplantlarda “Bir Kuak Bir Yol” ad verilen modern pek Yolu projesinin mimar Çin Halk Cumhuriyeti bata olmak üzere toplam 39 ülke yer alacak. Türkiye ve katlmc ülkeler, uluslararas yatrm frsatlarnn nabzn tutacak.

 

  Uluslararas katlm göz dolduracak

  zmir Enternasyonal Fuarnda uluslararas katlmlar 6 Eylül ile 10 Eylül tarihleri arasnda gerçekleecek. Fuarn partner ülkesi Çin Halk Cumhuriyeti, büyük bir katlmla Kültürpark 2 No’lu Hol’de yer alacak. 60’n üzerinde firmayla gelecek Çin Halk Cumhuriyeti, teknolojiyi zmir’e tayacak. Çin’in kendine has özelliklere sahip Çin Devlet Sirki de 6 ve 7 Eylül’de zmirlilerle buluacak. 1/A Holünde ziyaretçileri bekleyecek odak ülke Hindistan da 40’n üzerinde firmasn fuara getiriyor. Ayrca 2 No’lu Hol’de Endonezya, Benin, Çin Halk Cumhuriyeti, Gambiya, Gana, Irak, Kuzey Kbrs Türk Cumhuriyeti, Kamerun ve Sudan da bulunacak.

  

  stanbul ve Kahramanmara “odak nokta” olacak

  Türkiye’nin en önemli kentlerinden biri olan stanbul, 88 yllk EF tarihinde ilk kez Onur Konuu l olarak yer alacak. stanbul Büyükehir Belediye Bakan Ekrem mamolu da açla katlacak. “Doa Dostu ehir ve Duyarllk” ana temasyla EXPO 2023’e hazrlanan Kahramanmara da çeitli etkinliklerle EF’e renk katacak. Ayrca Aksaray, Amasya, Ankara, Antalya, Aydn, Balkesir,  Bursa, Denizli, Edirne, Hatay, Isparta, stanbul, zmir, Kahramanmara, Kocaeli, Malatya, Mersin, Mula, Tekirda, Trabzon, Uak da fuarda olacak.

 

  Türkiye bu konserleri konuacak

  Yeralt otopark üzeri çim alanda kurulacak olan Çim Konserleri Sahnesinde, 6 Eylül’de Goran Bregovic, 7 Eylül’de Monica Molina, 8 Eylül’de Glikeria arklarn seslendirecek. 9 Eylül ise bir baka ölene dönüecek. Geçtiimiz haftalarda zmir’de gerçekleen orman yangnlarnda yok olan aaçlarn tekrar var olmasna destek için düzenlenecek zmir Tek Yürek Orman Konserinde Gazapizm, Anl Piyanc, Serap Yaz, Niyazi Koyuncu, Ouzhan Uur, Halil Sezai, Gripin, Hayko Cepkin ve Haluk Levent sahnede olacak. zmir’in kurtulu gününde gerçekleecek konser 18.30’da balayacak. 10 Eylül’de Ara Malikian, 11 Eylül günü Yeni Türkü, 12 Eylül’de Onur Akn, 13 Eylül’de Edis, 14 Eylül’de Simge San, kapan günü olan 15 Eylül’de ise Serkan Kaya arklaryla Çim Konserlerinde olacak. 

  zmir Enternasyonal Fuarnda geçtiimiz yl ilk kez kurulan Rock Sahnesi, bu kez Rock&More adyla müzikseverleri arlayacak. 8 Eylül Pazar günü ehinah, 9 Eylül’de Manga, 10 Eylül’de Mor ve Ötesi, 11 Eylül’de Pinhani, 12 Eylül’de Kalben, 13 Eylül’de Pentagram, 14 Eylül’de Ufuk Beydemir, 15 Eylül’de Mabel Matiz Rock&More sahnesinin konuu olacak.

 

  Zeki Müren unutulmad

  Fuarn unutulmaz elence mekanlarndan biri olan Mogambo’da 7 Eylül’de Leman Sam, 8 Eylül’de Can Gox, 9 Eylül’de Cem Adrian, 10 Eylül’de Jehan Barbur, 11 Eylül’de Melek Mosso, 12 Eylül’de Tuna Kiremitçi, 13 Eylül’de Mehmet Erdem, 14 Eylül’de ise Birsen Tezer, 15 Eylül’de Eda Baba sahnede olacak. Sanatçlar dinlemek isteyen hayranlar, biletinial.com’dan bilet temin edebilecek. zmir Enternasyonal Fuar dendiinde hatrlanan isimlerin banda gelen, “Canm Egeme Saygmla Geldim” pankartyla akllara kazanan Sanat Günei Zeki Müren ise fuarda özel bir programla anlacak.

 

  Kitap Soka ve Yüz Yüze Sohbetler zmir Fuarnda

  Bu yl ilk kez gerçekleecek Kitap Soka, Lozan Kapsndan Kaskatl Havuz’a kadar uzayacak. Edebiyatla ilgili etkinlikler, Yüz Yüze Sohbetler ad altnda Resim Heykel Müzesi Kültürpark Sanat Galerisi önünde kurulacak sahnede olacak. Birçok önemli kalem sevenleriyle burada buluacak. 

  smet nönü Sanat Merkezi de 7-15 Eylül tarihleri arasnda sanat ve sanatçy tiyatro severlerle buluturarak fuar gecelerini zenginletirecek. Sinema Burada Festivali, 11 Eylül'de Onur ve Baar Ödülleri'nin yan sra 4. Ksa Film Proje Yarmas Ödül Töreni ile kaplarn açacak. zmir Enternasyonal Fuar, Türkiye’nin en büyük tarihi açk hava çarsn “Kemeralt Soka” ad altnda arlayacak. Etkinlikler kapsamnda 4 No’lu Hol’de dünyann en büyük E-spor organizasyonu olan ESL’in Türkiye’de bugüne kadar yapt en geni kapsaml finali olacak. Sokaklar ise sokak gösterileriyle enlenecek. Birçok spor aktivitesi, Kültürpark’n esiz doasnda misafirlere nefes aldracak. Fuarda çocuklar da unutulmad. Birbirinden özel etkinlik EF’de çocuklar bekliyor.

 

  Fuar giri ücretleri

  88. zmir Enternasyonal Fuar’nn açk alanlar 12.00’de ziyaretçilere açlacak. Hollere giri saatleri ise 16.00-23.00 arasnda olacak. Fuar giri ücretleri 4,5 TL olarak belirlendi. zmir Tek Yürek Dayanma Konseri’nin olduu 9 Eylül günü ise gün boyu giri ücretleri 10 TL olacak. 9 Eylül günü elde edilecek tüm gelir, zmir ormanlarnn korunmas için kullanlacak. 9 Eylül’de Kahramanlar Kapsn kullananlar ise yine 4,5 TL’ye giri yapabilecek. Giri kaplarnda geçiler zmirim Kart ile “temassz” özellie sahip kredi ve banka kartlaryla yaplabilecek. Engelli ve refakatçi, gazi ve gazi yakn, ehit ailesi elektronik kart sahipleri Kültürpark’a ücretsiz girebilecek. zmirim Kart’a sahip olmayan vatandalar fuar giriinde oluturulan noktalardan tek kullanmlk ve iki girilik kartlar alabilecek.
 
 
 
 
Yorumlar Yorum Yaz   Tm Yorumlar Gr
 
 
  DER HABERLER
 
 
 
 
Bu haberi payla

 

 •  

 •  
      
   
   

   
   
   
   
  Copyright CZREM GAZETES VE MATBAACILIK
   
  Foto Galeri  |   Video Galeri  |   Yazarlar

  Knye  |   Yeni yelik  |   letiim

  Rss ile Takip Et!   Twitter'da Takip Et!   Facebook'ta Takip Et!
  Sitene Ekle   E-Posta ile Takip Et!      
  Sitemizde yaynlanan haberlerin telif haklar cizremgazetesi Gazetesi'ne aittir,kaynak gsterilse dahi cizremgazetesi Gazetesi'nin bilgisi dnda kullanlamaz...
  GNDEM  |   RESM LANLAR  |   DUYURULAR  |   ETM  |   EKONOM  |   SALIK  |   SPOR  |   YEREL  |   BLGE  |   KLTR VE SANAT  |