Reklam Abone Destek Künye Ana Sayfam Yap Favorilere Ekle İletişim
 Abone Ol  |  Şifre Hatırlat
 
 
     

Şırnak'ta Ahilik Haftası Kutlamaları Yapıldı

Şırnak’ta 32’inci Ahilik Haftası nedeniyle çeşitli etkinlikler düzenlendi.

18 Eylül 2019  
 
sirnak-ta-ahilik-haftasi-kutlamalari-yapildi
 

Şırnak’ta 32’inci Ahilik Haftası nedeniyle çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Program Şırnak Valiliği bahçesinde bulunan Atatürk anıtına Ticaret İl Müdürü Mehmet Emin Yıldırım, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Geliş ve Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği Başkanı Heşar Haşimoğlu’nun çelenk sunumu ile başladı.

32’inci Ahilik Haftası programı daha sonra Şırnak TOBB Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesinde devam etti. Okul bahçesinde folklor ekibi ile karşılanan protokol üyeleri, Vali ve beraberindekiler hayaya eşlik ederek, uzun bir süre halay çektiler. Ardından okulun konferans salonunda saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla devam eden programda Vali Ali Hamza Pehlivan, Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Ahmet Hacıoğlu, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Tamer Bılacan, Şırnak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Geliş, İl Emniyet Müdürü Ömer Uslusoy, kurum müdürleri ve esnaf katıldı. Burada yılın ahisi, yılın kalfası ve yılın çırağına plaket ve başarı belgesi verildi.

Şırnak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Geliş yaptığı konuşmada, “Ahilik; din, dil, ırk ve cinsiyet farkı gözetmeyen, herkese eşit muamele yapılan bir anlayışın simgesidir. Ahilik; zengin-fakir ayrımı yapmaz. Çalışmak ve üretmek, alın teri ile kazanmak ahilik’te bir ahlak kuralıdır. Bunun için herkesin mutlaka bir mesleği ve işi olmalıdır. Ahilik düşüncesinin kurulduğu Ahi Birlikleri'ni batıdaki ve doğudaki benzer teşkilatlardan ayıran özellik, din adamlarının da devlet adamlarının da Ahiler üzerinde herhangi bir etkisinin olmayışıdır. Bunun sonucu olarak Ahilik, sivil toplum kuruluşlarının en eski modelidir. Ekonomik ve sosyal hayatın düzenlenmesi ilkesiyle yola çıkılan ahilik sayesinde yüzyıllardan beri örnek varlığını sürdüren bir sivil toplum kuruluşu olan esnaf ve sanatkârlar arasındaki birlik ve dayanışma bu bakımdan çok önemlidir. Bu birlik ve dayanışmayı sağlayan sisteme her zamankinden daha fazla ihtiyacımız vardır. Halkın huzur ve barışı için ahilik öğretilerine sahip çıkan Ticaret ve Sanayi Odalarına, Esnaf ve Sanatkârlar Odalarına büyük görevler düşmektedir ve bu yüzden bu kurumlarımız çok önemlidir. 2015 - 2016 yılında Bölgemizde ve ilimizde kazılan çukur ve hendek terörü Esnaf ve  camiamızı felç etmiştir. Hepimizin bildiği gibi ülkemiz son dönemlerde ekonomik daralım ile karşı karşıya kalmıştır. Vergi ve SGK borçlarının terkini mümkün olmasa da uzun süreli taksitlendirilmesi için başta Sayın Valimiz olmak üzere bütün temsilci ve yöneticilerimizle takip etmekteyiz. İnşallah en kısa sürede sonuç alacağımıza inanıyoruz. Tüm bu olumsuzluklara karşı bizler birbirimize destek olup, kenetlenerek aşabiliriz. Bizim bizden başka kimsemiz yok, bugün her günden daha fazla birbirimizin moral motivasyonuna katkı sağlamak, sevgi ve saygı çerçevesinde birbirimizi incitmeden sorunların aşılması için istişarelerle çözüm bulma günüdür. Bu güzel günün Esnaflarımızın işlerine ve çalışmalarına bereket katsın” dedi.                

Vali Pehlivan, burada yaptığı konuşmada 35 yıldır terör örgütünün millete ve vatandaşa yapmadığını bırakmadığını belirterek, “Bu yıl 31’incisini kutladığımız Ahilik Haftasının tüm ülkemize, esnafımıza ve sanayimize hayırlar getirmesini Allah’tan niyaz ediyorum. Ahilik özünde helal kazancı amaçlayan, dürüstlüğü amaçlayan hakkaniyeti ve kaliteli üretimi amaçlayan bunu da birlik, beraberlik ve dayanışma ruhuyla ortaya koymaya çalışan bir felsefedir. Şehir ve bölge olarak kırk yıla aşkındır bir süredir, bölücü terör örgütü tahripkâr ve vicdansızca saldırıların kendi insanını ve kendi esnafını diz çöktürmeye ve adeta yok etmeye yönelik adımlarını en acımasız şekilde yaşadık. Özellikle çukur ve barikat eylemleri döneminde zor bir dönemdi. Allah bir daha yaşatmasın. Ama devletimiz var olsun. Kıza sayılabilecek bir zamanda hızlı bir toparlanma ile hem konutların, hem dükkanların bu seviyeye gelmesini sağladık. İşin zor kısımlarını atlattık. Çalışmalarımız devam ediyor, yapılan çalışmalar titiz bir şekilde üzerinde çalışılıyor” dedi. 

Konuşmaların ardından ahilik haftası nedeniyle verilen yemeğe geçilerek, program son buldu.

 

 

 
 
 
 
Yorumlar Yorum Yaz   Tüm Yorumları Gör
 
 
  DİĞER HABERLER
 
 
 
 
Bu haberi paylaş

 

 •  

 •  
      
   
   

   
   
   
   
  Copyright © CİZREM GAZETESİ VE MATBAACILIK
   
  Foto Galeri  |   Video Galeri  |   Yazarlar

  Künye  |   Yeni üyelik  |   İletişim

  Rss ile Takip Et!   Twitter'da Takip Et!   Facebook'ta Takip Et!
  Sitene Ekle   E-Posta ile Takip Et!      
  Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları cizremgazetesi Gazetesi'ne aittir,kaynak gösterilse dahi cizremgazetesi Gazetesi'nin bilgisi dışında kullanılamaz...
  GÜNDEM  |   RESMİ İLANLAR  |   DUYURULAR  |   EĞİTİM  |   EKONOMİ  |   SAĞLIK  |   SPOR  |   YEREL  |   BÖLGE  |   KÜLTÜR VE SANAT  |