Reklam Abone Destek Knye Ana Sayfam Yap Favorilere Ekle letiim
 Abone Ol  |  ifre Hatrlat
 
 
     

Cizrede lkretim Haftas Coku le Kutland

Cizrede 2019-2020 eitim ve retim ylnn balamas mnasebeti ile dzenlenen ilkretim haftas coku ile kutland. lkretim Haftas Milli Eitim Mdr Mirza azmn Hkmet Kona Atatrk Antna elenk braklmas ile balad. Tren daha sonra Artukolu Orta Okulu Konferans salonunda devam etti.

18 Eyll 2019  
 
cizrede-ilkogretim-haftasi-cosku-ile-kutli
 

Cizre’de 2019-2020 eitim ve öretim ylnn balamas münasebeti ile düzenlenen ilköretim haftas coku ile kutland. lköretim Haftas Milli Eitim Müdürü Mirza Çazm’n Hükümet Kona Atatürk Antna Çelenk braklmas ile balad. Tören daha sonra Artukolu Orta Okulu Konferans salonunda devam etti.

Artukolu Orta Okulunda düzenlenen ilköretim haftasna Kaymakam Davut Sinanolu, lçe Milli Eitim Müdürü Mirza Çazm, Emniyet Müdürü Güngör Yldz, lçe Jandarma Komutan Okan Talay, Daire Amirleri, Okul Müdürleri, Artukolu Orta Okulu Öretmen ve örencilerinin katld.

Yeni eitim Öretim Ylnn Fikri hür, vicdan hür, irfan hür nesiller yetimesini temenni ediyorum diyerek konumasna balayan Cizre Kaymakam Davut Sinanolu,”bizim atalarmz ilme irfana, bilime önem vermitir.Bu sayede güçlü medeniyetlere imza atmz.Bugünkü ilmi,bilimsel çalmalarn temelinde Müslüman bilim adam ve bölgedeki bilim adamlarnn ciddi çalmalar vardr.Hepimizin mensubu olduu medeniyetimiz hukuk alannda,pozitif bilimlerde,edebiyatta,sanatta,ehir kültüründe. Ticarette, astronomide, kimya, arkeolojide, tarm ve tp alannda daha çok bir alanda önemli eserlere imza atmtr. nsanlmzn ortak mal olan bilimsel gelimelerin temelinde anahtar rol oynamtr. “dedi.

         Sinanolu;”Bat karanlk dönemini yaarken slam medeniyeti altn çan yaamtr. Fas’ta halife bnürüt  Aristo ve Platoyu tartrken Batda Aristo ve Palato’lar okuma, yazma ve bilmekle öreniyorlard gibi bir çok tarihi ilmi çalmaya vurgu yapan Sinanolu, bizim ecdadmz fethettii yerlerde ilk olarak medrese açmtr. Sava tazminat olarak kitap isteyen bir medeniyetin temsilcileriyiz. Bizim medeniyetimiz ilim alannda, bilim alannda yüz yllardr hep öncü bir rol oynamtr. Bugünde ayn ekilde hem milleti, hem medeniyeti, hem de tüm insanlk için faydal ilere imza atabilecek potansiyele sahiptir diye deerlendiriyorum. Ecdadmza layk olmak istiyorsak, insanla katk sunmak istiyorsak geçmite olduu gibi ilim ve irfan yuvas olacaksa Cizre, medeniyetimiz, ülkemiz, Türkiye’miz çalmaktan okumaktan baka çaremiz yok. Kimse bizi deitirmeyecek. Biz karar vermeden bu iin deimesi mümkün deil. Cumhurbakanmz Eitme Önem veriyor, Bakanlmz eitime önem veriyor ve her türlü imkân buralara aktarmaya çalyorlar.”dedi.

 

         lçe Milli Eitim Müdürü Mirza Çazm ise,”Yeni Eitim Öretim Ylnn bandayz.Bu yl sevgi,baar,çalma ve umut dolu olmasn diliyoruz.Huzur ve güven ortamnn hakim olduu güzel ehrimiz büyük bir ihya ve ina hareketi içindedir.Ülkemizde 2023 hedeflerine hzla komakta iken hem ehrimizdeki ihya ve ina hareketini hem de ülkemizin hedeflerine ulama noktasndaki büyük deiim ve dönüümün odanda Milli Eitim Camias olarak kendimizi görmekteyiz.Çünkü büyük deiim ve dönüümün olmas için insann deimesi arttr.nsannn deiimi de ancak ve ancak eitim ile mümkündür.”dedi.

         Çazm,”Cizre’nin tarihine göz attmzda Cizre’yi tarih sahnesine çkaran ve bugüne ulatran üphesiz eitim olduunu görmekteyiz.Dünyann ilk sibernetik Makine Mucidi smail Ebul-z ile iftihar duymamz onun ald eitim ve bilime yapt katklardr.Bugün Ahmet El-Cezeri’den bahsediyorsak tarihimizi onunla anlatyorsak ald güçlü maneviyat eitimi ve tasavvuf kültürüdür.Bu tasavvuf kültürünü ve kazand kazanmlar eitim yolu ile günümüze aktarmasdr.Tarihte,Felsefede,Bilimde,Sanatta,kültürde ve ekonomide bütün bunlarn ekillendiricisi de üphesiz eitimdir.Bu eitimi tarih boyunca büyük bir umut,ak ve heyecanla siz deerli öretmenlerimiz ve velilerimiz vermilerdir.Bizim elimizde sihirli bir deneimiz yok bizim sihirli deneimiz çalmaktr.Bunun içinde siz örencilere tavsiyem çalalm,çalalm ve çalalm diyor yeni eitim öretim ylnn hayrlara,güzelliklere ve baarlara vesile olmasn diliyorum.”diye konutu.

         Yaplan Konumalarn ardndan lköretim Haftas program iir,örenci gösterisi,ilahilerin okunmas,tiyatro gösterisi,lköretim Haftas ile ilgili güzel sözler,okula yeni balayan minik örencilere çiçek ve hediyelerin verilmesi ile birlikte Erbane Gurubunun okuduu Türkülerle son buldu.

        

 
 
 
 
Yorumlar Yorum Yaz   Tm Yorumlar Gr
 
 
  DER HABERLER
 
 
 
 
Bu haberi payla

 

 •  

 •  
      
   
   

   
   
   
   
  Copyright CZREM GAZETES VE MATBAACILIK
   
  Foto Galeri  |   Video Galeri  |   Yazarlar

  Knye  |   Yeni yelik  |   letiim

  Rss ile Takip Et!   Twitter'da Takip Et!   Facebook'ta Takip Et!
  Sitene Ekle   E-Posta ile Takip Et!      
  Sitemizde yaynlanan haberlerin telif haklar cizremgazetesi Gazetesi'ne aittir,kaynak gsterilse dahi cizremgazetesi Gazetesi'nin bilgisi dnda kullanlamaz...
  GNDEM  |   RESM LANLAR  |   DUYURULAR  |   ETM  |   EKONOM  |   SALIK  |   SPOR  |   YEREL  |   BLGE  |   KLTR VE SANAT  |