Reklam Abone Destek Knye Ana Sayfam Yap Favorilere Ekle letiim
 Abone Ol  |  ifre Hatrlat
 
 
     

brahim Kaln: Bugn slam Dnyasnn Hikmete Her Zamankinden Daha Fazla htiyac Var

Cumhurbakanl Szcs ve Bykeli Prof. Dr. brahim Kaln, bugn slam dnyasnn hikmete her zamankinden daha fazla ihtiyac olduunu ifade ederek, nk bugn, hayatmzda ok fazla hkm var, ok az hikmet var. Eer hikmetten hkme gidebilirsek, o zaman verdiimiz hkmler salam bir zemine oturur. Ama hikmet olmadan hkm verirsek bir yanmzda kr, bir yanmzda topal olmak durumunda kalabiliriz dedi.

4 Ekim 2019  
 
ibrahim-kalin:-bugun-islam-dunyasinin-hikmete-her-zamankinden-daha-fazla-ihtiyaci-var---
 

Cumhurbakanl Sözcüsü ve Büyükelçi Prof. Dr. brahim Kaln, bugün slam dünyasnn hikmete her zamankinden daha fazla ihtiyac olduunu ifade ederek, “Çünkü bugün, hayatmzda çok fazla hüküm var, çok az hikmet var. Eer hikmetten hükme gidebilirsek, o zaman verdiimiz hükümler salam bir zemine oturur. Ama hikmet olmadan hüküm verirsek bir yanmzda kör, bir yanmzda topal olmak durumunda kalabiliriz” dedi.  

  Cumhurbakanl Sözcüsü ve Büyükelçi Prof. Dr. brahim Kaln, Uluda Üniversitesi 2019-2020 eitim-öretim açl töreninde ilk dersi verdi. Prof. Dr. Mete Cengiz Kültür Merkezi’nde gerçekletirilen programa Bursa Valisi Yakup Canbolet, Büyükehir Belediye Bakan Alinur Akta, AK Parti Bursa l Bakan Ayhan Salman, milletvekilleri, ilçe belediye bakanlar, üniversite yönetimi, akademisyenler, idari personel ve örenciler katld. Uluda Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Klavuz’un konumalarndan sonra kürsüye çkan Kaln, “Üniversite, büyük sorunlarn sorulduu bilim ve fikir mekanlardr. yi, doru ve güzel nedir, özgürlük mümkün müdür? hayatn bir anlam var m? Bu gibi büyük sorular soracamz mekanlardrdr. Sahip olduumuz idrak enstrümanlaryla varl ve kendimizi anlamaya çalmann, yolculua çkmann mekandr. Postmodernizim anti realist dalgalaryla büyük sorularn artk birer yanlsamadan kabul edildii bir çada büyük sorular sormak kolay bir i deil. Varla, hayata, hayatn anlamna ilikin büyük sorular, yaadmz bu çada artk totaliter, tahakkümcü bak açlarnn birer ifadesi olarak, ya göz ard edinmekte, ya küçümsenmekte, ya da ikincil, üçüncül gündem maddesi olarak ihmal edilmektedir. Bugün bizim büyük sorular yeniden sormamz gerekiyor. Bunun için de tefekkürün ve düünmenin ne olduuna dair beynimizde belli bir berrakln bulunmas gerekiyor” diye konutu.

 

  “Hikmet olmadan hüküm verirsek bir yanmzda kör, bir yanmzda topal olmak durumunda kalabiliriz”

  slam dünyasnn bugün hikmete her zamankinden daha fazla ihtiyac olduunu vurgulayan Kaln, “Bugün, çevremize baktmzda gördüümüz tablo, bizim daha fazla çaba sarf etmemizi art klyor. Çünkü bugün, hayatmzda çok fazla hüküm var, çok az hikmet var. Hüküm vermek çok kolay, yargda bulunmak çok kolay. Ama bir eyin hikmetini anlamak için çaba göstermek, hikmetini kavrayarak bir eylemde bulunmak, daha farkl çabay gerektiriyor. Eer hikmetten hükme gidebilirsek, o zaman verdiimiz hükümler salam bir zemine oturur. Ama hikmet olmadan hüküm verirsek, bir yanmzda kör, bir yanmzda topal olmak durumunda kalabiliriz. Çünkü hikmeti olmayan hüküm, kör, hükümle korunmaya hikmet ise topaldr. Bunlar bir bütünlük içerisinde tekrar ina edebilmemiz için bizim yeni bir hikmet persfektifine ihtiyacmz vardr” eklinde konutu.

 

  “Avrupa merkezli tarih anlaynn derin etkisinden, ar yükünden hala bütünüyle kurtulabilmi deiliz”

  Kendi kültürümüze özgüvenli bakmamzn zaman geldiini ve geçtiini hatrlatan Kaln, “Kültürel hiyeraljiler kurarak, u kültür ileridir, u kültür geridir, u sanat formu gelimitir, bu sanat formu basittir gibi ilkelliklerini kenara brakmamz lazm. Biz bugün hala kendi tarihimize, insanlk tarihine bakarken Avrupa merkezli tarih anlaynn derin etkisinden, ar yükünden bütünüyle kurtulabilmi deiliz. Bu tür eserleri takdim ederken, balamay çok sesli müzik yapabiliyoruz demek için çalmayz. Çok sesli müzik de bir tarzdr, tek sesli müzik de bir tarzdr. Bunlar arasnda bir hiyerari kurmak, Avrupa merkezli kültür, sanat anlaynn tezahürlerinden biridir. Bizim bunlara ihtiyacmz yok. Çok sesli müzik de güzeldir. Ben Bach’, Vivaldi’yi çok keyif alarak dinlerim. Farkl bir tarzdr. Ben hiçbir zaman onu Ak Veysel’den, Pir Sultan’dan, Neet Erta’tan daha yukarda görmem. Keyifle dinlerim. Ama bana verdii duyguya bakarm. Bana dokunan bir Anadolu çocuu olarak elbette bir Neet Erta’n, Pir Sultan’n, Karacaolan’nn bana verdii mesaj ile o müziin bana dokunduu yer farkldr. Bu da gayet doaldr. Fakat, kavramlar bile o kadar ters yüz edilmitir. Klasik müzik dediimizde bat klasik müziini anlarz. Ama Anadolu müziine geldiimizde, Çin, Afrika, ran müzii bir anda etnik müzik olur. Avrupa’daki klasik müzii yapanlarn bir etnik kökeni yok mu? Alman, talyan, Fransz, bunlar etnik müzik olmuyor, dierleri etnik, dou müzii oluyor” açklamasn yapt.

 
 
 
 
Yorumlar Yorum Yaz   Tm Yorumlar Gr
 
 
  DER HABERLER
 
 
 
 
Bu haberi payla

 

 •  

 •  
      
   
   

   
   
   
   
  Copyright CZREM GAZETES VE MATBAACILIK
   
  Foto Galeri  |   Video Galeri  |   Yazarlar

  Knye  |   Yeni yelik  |   letiim

  Rss ile Takip Et!   Twitter'da Takip Et!   Facebook'ta Takip Et!
  Sitene Ekle   E-Posta ile Takip Et!      
  Sitemizde yaynlanan haberlerin telif haklar cizremgazetesi Gazetesi'ne aittir,kaynak gsterilse dahi cizremgazetesi Gazetesi'nin bilgisi dnda kullanlamaz...
  GNDEM  |   RESM LANLAR  |   DUYURULAR  |   ETM  |   EKONOM  |   SALIK  |   SPOR  |   YEREL  |   BLGE  |   KLTR VE SANAT  |