Reklam Abone Destek Künye Ana Sayfam Yap Favorilere Ekle İletişim
 Abone Ol  |  Şifre Hatırlat
 
 
     

Taziye İkna Ekibi İş Başında

Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Münir Karaloğlu’nun talimatıyla Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı personeli imam, doktor ve psikologdan oluşan Taziye İkna Ekipleri, çalışmalarına başladı. Ekip, kentte kapı kapı dolaşarak yakınlarını kaybeden vatandaşların taziye kurmamaları yönünde bilgilendirme çalışması yapıyor.

25 Haziran 2020  
 
taziye-ikna-ekibi-is-basinda--
 Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Münir Karaloğlu’nun talimatıyla Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı personeli imam, doktor ve psikologdan oluşan Taziye İkna Ekipleri, çalışmalarına başladı. Ekip, kentte kapı kapı dolaşarak yakınlarını kaybeden vatandaşların taziye kurmamaları yönünde bilgilendirme çalışması yapıyor.

  Diyarbakır’da korona virüs salgınının yayılmasının önüne geçmek amacıyla Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Münir Karaloğlu’nun katılımıyla yapılan Pandemi Kurulu toplantısının ardından alınan kararlar çerçevesinde kurulması öngörülen Taziye İkna Ekipleri kısa sürede oluşturularak çalışmalarına başladı. Büyükşehir Belediyesi Sağlık Daire Başkanlığı bünyesinde kurulan imam, doktor ve psikologdan oluşan Taziye İkna Ekipleri, Sur, Yenişehir, Kayapınar ve Bağlar ilçelerinde yakınlarını kaybeden aileleri ikamet ettikleri adreslerde ziyaret etti. Taziye İkna Ekipleri, yakınlarını kaybeden ailelere Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu’nun başsağlığı dileklerini ileterek, halk sağlığını korumak ve salgının yayılmasının önüne geçmek için taziye kurmamalarını rica etti. Aileler, yapılan ziyaretten dolayı yetkililere teşekkür ederek toplum sağlığını riske atmamak için taziye kurmayacaklarını belirtti.

 

  "Örf adetlerimize uymuyor ama idare edeceğiz"

  Hayatını kaybeden merhum Saadet Işıkçı’nın oğlu Mehmet Emin Işıkçı, taziye kurmamanın örf ve adetlerine uymadığını kaydederek korona virüs sebebiyle kurallara uyduklarını aktardı. Işıkçı, “Valilikten gelen ekip bizi uyardı, virüsten dolayı toplanmamak için. Sağ olsunlar biz onun bilincindeydik, gelmek isteyenlere telefonla taziyemizi kabul ettiğimizi söylüyoruz. Biz taziyeleri kabul etmiyoruz, bizim Güneydoğuda örf ve adetlerimiz vardı, kadın erkek ayrı yerlerde taziye yerlerimiz vardı. Ama onlar virüsten dolayı iptal oldu. herkes hastalıktan dolayı kendine dikkat etsin, yas sahipleri örf adetlerimize uymuyor ama bu hastalığı atlatana kadar idare edeceğiz. Bunu içten söylemiyoruz ama kimseye bulaştırmamak için dikkat etmemiz gerekiyor" dedi.

  Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkan Vekili Hikmet Güneş de, Taziye İkna Ekibinin görevlerine başladığını aktardı. Güneş, "Diyarbakır’da taziye kültürü çok yaygın olması nedeniyle, insanlarımız evlerinde taziyeleri kabul etmeye başladılar. Korona virüsün yayılmasına sebep olduğu anlaşılması üzerine, Valimiz Münir Karaloğlu'nun talimatlarıyla insanlara taziye kurulmaması yönünde telkinlerde bulunmak üzere bir ekip oluşturuldu. Ekibimizde dini yönde vaiz arkadaşımız, korona virüs salgının yayılma ve korunma yöntemiyle alakalı bilgi vermek üzere sağlıkçı hekim arkadaşlarımız var. Bu şekilde vefat haberi duyulduğunda taziye sahipleri ile irtibat kuruyoruz ve evlerinde ziyaret ediyoruz. Çok güzel dönüşler alıyoruz, çünkü taziye sahipleri de zor durumdaydı, insanlar evlerine gelen insanları çeviremiyorlar. Bu şekilde böyle bir çağrıda bulunulması taziye sahiplerini de rahatlattı. Dolayısıyla bu sürecin korona virüs ile mücadele noktasında katkı sunacağını düşünüyoruz" diye konuştu. 
 
 
 
 
Yorumlar Yorum Yaz   Tüm Yorumları Gör
 
 
  DİĞER HABERLER
 
 
 
 
Bu haberi paylaş

 

 •  

 •  
      
   
   

   
   
   
   
  Copyright © CİZREM GAZETESİ VE MATBAACILIK
   
  Foto Galeri  |   Video Galeri  |   Yazarlar

  Künye  |   Yeni üyelik  |   İletişim

  Rss ile Takip Et!   Twitter'da Takip Et!   Facebook'ta Takip Et!
  Sitene Ekle   E-Posta ile Takip Et!      
  Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları cizremgazetesi Gazetesi'ne aittir,kaynak gösterilse dahi cizremgazetesi Gazetesi'nin bilgisi dışında kullanılamaz...
  GÜNDEM  |   RESMİ İLANLAR  |   DUYURULAR  |   EĞİTİM  |   EKONOMİ  |   SAĞLIK  |   SPOR  |   YEREL  |   BÖLGE  |   KÜLTÜR VE SANAT  |