Reklam Abone Destek Knye Ana Sayfam Yap Favorilere Ekle letiim
 Abone Ol  |  ifre Hatrlat
 
 
     

Cizrede 860 Yllk Ulu Cami Restore Ediliyor

rnakn Cizre ilesinde tarihi ve kltrel yeri olan 860 yllk Ulu Cami Cizre belediyesi tarafndan aslna uygun ekilde restore ediliyor. Tarihi cami almalarn bitiminde tekrar ibadete alacak.

9 Eyll 2020  
 
cizrede-860-yillik-ulu-cami-restore-ediliyor
 

rnak’n Cizre ilçesinde tarihi ve kültürel yeri olan 860 yllk Ulu Cami Cizre belediyesi tarafndan aslna uygun ekilde restore ediliyor. Tarihi cami çalmalarn bitiminde tekrar ibadete açlacak.

Da Kap mahallesinde bulunan Ulu Cami, slamiyet’in Anadolu'ya ilk girdii 7. yüzylda kiliseden camiye dönütürüldü. Abbasiler döneminde 639 ylnda kiliseden camiye çevrilen Ulu Cami yktrlp, onarma alnmt. 1160 ylnda Cizre Beyi Baz ah’n olu Al Sencer tarafndan yeniden yaptrlmtr. 1156 da dörtköe inaa edilen minaresi 1945-1946 ve 1971 yllarnda 2 kez onarm gördü. Cami, 2007 ylnda Vakflar Genel Müdürlüü tarafndan restore edildi.

Yedi kaps bulunan Ulu Camii hariminde 26 ta paye bulunuyor. Bunlardan mihrap önü kubbesini tayan 6 tanesi çifte paye eklinde tasarlanm. Yapnn üzerinde ise 8 adet kitabe bulunuyor.

Cizre belediyesi Kültür ve Sosyal iler Müdürlüü tarafndan tarihi camide bakm ve restorasyon ileri yaplyor. Aslna uygun ekilde yaplan restorasyonun avlu ksm tamamlanrken caminin iç ksmlarnda çalmalar büyük bir titizlikle yürütülüyor. çiler tarafndan duvarlardaki çimento kalntlar yerinden sökülürken yerine orijinal malzemeler ile restore ediliyor.

Caminin eski tarihi hakknda bilgiler veren Cizre belediyesi Kültür ve Sosyal iler Müdürü Cüneyt Munis yaplan çalmalar için unlar söyledi:

“mevcut talardaki çimentolar söküyoruz. Derzler açlp talar ykand. çine orijinal malzemeler konuldu. uan caminin avlu ksm bitti. ç ksmda ise daha önceki dönemlerden kalan çimentolar söküldü. Aslna uygun ekilde restore ediyoruz. Tarihi camimizdeki bakm ve onarm çalmalar tamamlandktan sonra dardan gelen misafirlerimize burann yep yeni yüzü ile kaplarn açacaz.”

ULU CAM

Büyük slâm mucidi El- Cezerî'nin yapt ejderli bronz kap tokmaklaryla anlan Cizre Ulu Camii, baz aratrmaclara göre slâmiyet'in Anadolu'ya ilk girdii 7. yüzylda kiliseden camiye dönütürülmü. Abbasiler döneminde tamir edilmi. 1160 yllarnda bir Türk devleti olan Zengiler'in Atabeyi Kasm Mahmud Sencer ah tarafndan yeniden ina ettirilmi. Kare plânl prizmatik bir kaide üzerinde aadan yukarya doru daralan silindirik gövdeli ve konik külâhl minaresi ise 1155 ylyla tarihleniyor. Medrese odalaryla çevrili avludan, enine dikdörtgen plânl, mihrap önü kubbeli camiye yedi adet kapyla geçiliyor. Hepsinin üzerinde birer kitabe bulunan bu kaplardan ortadaki dierlerinden daha yüksek ve geni tutulmu. Zengiler döneminde sert ahaptan yaplan ve üzeri tunç plakalarla kaplanan bu kap, 1970'li yllara kadar üzerindeki Orta Asya geleneinden gelen çift ejderli ve aslan bal bronz kap tokmaklaryla ziyaretçilerini karlam. Sibernetik ve otomasyonun atas olan büyük slam mucidi Cezerî tarafndan yaplan bu tokmaklardan birisi 1969 ylnda Danimarka'ya kaçrlm. Bunun üzerine kap yerinden sökülüp geriye kalan dier tokmayla birlikte stanbul Türk slam Eserleri Müzesi'nde korumaya alnm. Çalnan tokmak halen Danimarka- Kopenhang'da bütün Batllar gibi hrszlk mal biriktiren bir sanatseverin (!) koleksiyonunda sergileniyor. Dieri de kapyla birlikte stanbul Türk slam Eserleri Müzesi'nde sergileniyor.

Enine dikdörtgen plânl, mihrap önü kubbeli caminin güney ve bat cepheleri.Orta Asya- Selçuklu ejder figürlerinin tipik bir örnei olan iki bal ejder ve aslan figürlerinden yaplm kap tokma. Çifte ejder kötülükle sava, ortadaki aslan ba da güç ve kudreti sembolize ediyor.

Orta Asya geleneinden gelen ejderha figürlü kap tokma, sanat tarihimiz açsndan önemli bir yere sahip. ki ejderin ortasnda bir aslan bandan meydana gelen kompozisyona sahip kap tokmaklar, sibernetik ve otomasyonun atas olarak bilinen Müslüman mucit el- Cezeri tarafndan yaplm.

Cizre Ulu Camii hariminde 26 ta paye bulunuyor. Bunlardan mihrap önü kubbesini tayan 6 tanesi çifte paye eklinde tasarlanm.

 

 

 
 
 
 
Yorumlar Yorum Yaz   Tm Yorumlar Gr
 
 
  DER HABERLER
 
 
 
 
Bu haberi payla

 

 •  

 •  
      
   
   

   
   
   
   
  Copyright CZREM GAZETES VE MATBAACILIK
   
  Foto Galeri  |   Video Galeri  |   Yazarlar

  Knye  |   Yeni yelik  |   letiim

  Rss ile Takip Et!   Twitter'da Takip Et!   Facebook'ta Takip Et!
  Sitene Ekle   E-Posta ile Takip Et!      
  Sitemizde yaynlanan haberlerin telif haklar cizremgazetesi Gazetesi'ne aittir,kaynak gsterilse dahi cizremgazetesi Gazetesi'nin bilgisi dnda kullanlamaz...
  GNDEM  |   RESM LANLAR  |   DUYURULAR  |   ETM  |   EKONOM  |   SALIK  |   SPOR  |   YEREL  |   BLGE  |   KLTR VE SANAT  |